Den voldstiltalte Rosenborg-angriber Nicklas Bendtner får en del at se til i de kommende dage.
Fredag klokken 9.30 skal Bendtner møde op i byretten i København, hvor han er tiltalt for vold mod en taxichauffør. Aftenen forinden har Rosenborg en kamp mod Start i den norske pokalturnering.
Daglig leder i Rosenborg Tove Moe Dyrhaug fortæller, at klubben regner med danskeren til hjemmekampen mod Start.
- Nicklas er til rådighed for at kunne spille. Der er gode flyforbindelser mellem Trondheim og København.
- Han rejser fredag og kommer hjem samme dag og er tilbage til træning lørdag, siger Tove Moe Dyrhaug til den lokale Trondheim-avis Adresseavisen.
Ingen repræsentanter fra klubben vil følge Bendtner til København.
- Nicklas har sagt, at det ikke er nødvendigt. Han har sine egne repræsentanter, som bistår i forbindelse med retssagen. Vi tager hånd om ham i forbindelse med det sportslige, siger Tove Moe Dyrhaug.
Rosenborg-lederen forklarer, at klubben i øjeblikket ikke har nogen mening om Bendtner-sagen, før der foreligger en dom i København. Hun ville dog helst være den foruden.
- Vi har fokus på det, vi skal. Sagen påvirker ikke på andre måder, end at vi får henvendelser fra medierne.
- Det er vigtigt for os at have fokus på kampprogrammet og det, som skal ske fremover. Der er kamp både torsdag og søndag, siger Tove Moe Dyrhaug.
Ebbe Sand afslører: Her er min fordel i Brøndby-jobbet