Den tidligere Brasilien- og Real Madrid-angriber Ronaldo så meget gerne, at Liverpools Coutinho prøvede sig af i Real Madrid.
Ronaldo spillede selv fem år i hovedstadsklubben, hvor han opnåede 177 kampe med 104 mål som følge.
- Jeg ville elske at se Coutinho i Real Madrid, siger han ifølge skysports til radiostationen Onda Cero.
Coutinho og Ronaldo har begge en fortid i Inter Milan, men hos Ronaldo er der ingen tvivl om, hvor den bedste fodbold spilles.
- Spansk fodbold er uden tvivl det bedste i historien. Det har altid tiltrukket de bedste spillere og produceret det smukkeste fodboldspil.
Ronaldo vendte ikke kun Real Madrid i interviewet, men gav også sit besyv med, når det handler om verdens bedste fodboldspiller.
- Alle taler om Cristiano, Messi og Neymar, men jeg vil også inkluderer Luiz Suarez, siger den tidligere Ballon d'Or vinder.
- Jeg vælger Cristiano Ronaldo, fordi han er Real Madrid-spiller, men vi kan ikke glemme, hvor gode Messi og Neymar er.