Hans fodbold-cv fejler ikke noget.
Andrey Solomatin har over 200 kampe for storklubber i den russiske liga og deltog som fast mand ved VM i 2002. Med andre ord var han en stor profil i russisk fodbold omkring årtusindeskiftet.
Men nu, godt 20 år senere, gør den 47-årige ex-stjerne sig bemærket for noget helt andet end fodbold - nemlig krigsførelse.
Solomatin fortæller til russiske medier, at han har været ved fronten i Donbas-regionen og hjælpe de russiske styrker.
Det skriver norske Dagbladet.
- Alle gutterne ved frontlinjen forstår, vi trænger til en sejr. Jeg er nu en del af det humanitære arbejde i regionen. Min næste rejse skal ske snart, siger Solomatin til russiske Metaratings.
Hooligan-milits
Mere specifikt har Solomatin været i Ukraine for at hjælpe den paramilitære gruppe Española.
Og her er der alligevel en forbindelse til fodbolden.
Gruppen er nemlig kendt for at bestå af russiske fodbold-hooligans. Solomatin selv beskriver endda soldaterne som 'fans'.
- Jeg har været hos fansene i krigszonen og holder kontakten med dem, siger han til samme russiske medie.
Til britiske Metro har Españolas leder, Stanislav Orlov, forklaret, at gruppen er støttet af russiske fodboldfans over hele landet.
Andrey Solomatin spillede størstedelen af sin karriere i Rusland, men han havde dog en enkelt afstikker til Obolon Kyiv i den ukrainske hovedstad. Her kan han ikke være en populær herre længere.
En dansk tidligere Superliga-bomber er taget til Norge og har indstillet sigtet mod ikke bare topscorerlisten, men også de flotte norske kvinder. Hør mere i 'Sladderligaen' herunder eller i din podcast-app