Godt nyt til Åge Hareide og fremtidens landshold.
Jannik Vestergaard får sit ønske opfyldt. Skiftet til Borussia Mönchengladbach falder på plads inden for kort til - senest fredag, og dermed kommer to-meter manden til at at spille sammen med landsholds-kollegaen Andreas Christensen.
En handel der i første omgang løber op i 75 mio. kr. Det bekræfter Ekstra Bladets kilder omkring såvel Borussia Mönchengladbach og Werder Bremen. Kvalificerer Gladbach sig til Champions League til efteråret, så udløser det yderligere bonus til Weser-klubben - op mod yderligere 15 mio. kr.
En kæmpegevinst for Bremen, der købte Jannik Vestergaard i Hoffenheim for cirka 15 mio. kr.
Bliver Jannik den dyreste?
Fra flere sider bliver Jannik Vestergaard-overgangen meldt op til at være den største for en dansk spiller.
- Jeg kan ikke nævne en pris, men jeg kan godt bekræfte, at Jannik Vestergaard står til at blive den dyreste dansker nogensinde, siger spillerens agent Gordon Stipic-Wipfler således til tipsbladet.dk.
Der findes mange måder at opgøre transfer-summer. Personer og klubber der har interesse i at udstille en handel som dyr vil ofte referere og indregne fremtidige bonusser og til tider endda spillerens løn i kontraktperioden, når der tales om 'handlens værdi.'
Når Ekstra Bladet skriver om transferbeløb, forsøger vi efter bedste evne at videregive det beløb, som vi forstår, skifter hænder mellem klubberne, når handlen effektueres. Og i Vestergaards tilfælde er det et beløb, der ligger et godt stykke under eksempelvis Christian Eriksens skifte til Tottenham og Simon Kjærs til Wolfsburg.
Forsinket af magtkamp
Handlen med Werder Bremen har været undervejs længe, men forhandlingerne blev kompliceret af, at sportsdirektør Thomas Eichin midt i maj tabte en magtkamp i den nordtyske klub. Han røg ud og blev erstattet af Frank Baumann - og med det skifte stødte forhandlingerne på grund, mens Baumann fandt sig til rette i sit nye job.
Jannik Vestergaard har ikke lagt skjul på, at han efter halvandet år i Bremen nu følte sig parat til at skifte til Bundesligaens øverste regioner.
- Jeg føler, jeg er klar til næste skridt. Jeg vil ikke lægge skjul på, jeg gerne nu vil spille på et niveau, hvor vi spiller i den bedste halvdel. Jeg har prøvet at spille i klubber, der kæmper for overlevelse, sagde Jannik Vestergaard i sidste måned til Ekstra Bladet.
- Jeg er interesseret i at blive i Tyskland. Jeg nyder at spille fodbold i Tyskland, hvor det er sjovt hver weekend med fyldte stadions, sagde Jannik Vestergaard i samme anledning
Tysk storklub: Vi er enige med Jannik Vestergaard
Bekræfter Vestergaard-interesse: Kan blive dyrest nogensinde
De spilller i 2020: Her er fremtidens landshold
Jannik Vestergaard kan også score - se hans kasse her
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.