Annonce:
Annonce:

Schalke-mareridt før derby: Stjerneangriber ude

Klaas-Jan Huntelaar kom til skade under den sidste træning før lørdagens storkamp mod Dortmund, og er ude i flere uger

Annonce:
Følg Fodbold

Lørdag venter et af de største derby-opgør i tysk fodbold.

Klokken 18.30 tager Dortmund hjemme imod Schalke 04, og det er et opgør, der traditionelt har sit eget liv.

Opgør hvor spænding, intensitet og vilde fans er faste elementer, og hvor håneretten er på spil. Nu er der dog dårlige nyheder for Schalke 04 forud for opgøret.

I forvejen må Schalke 04 undvære offensivspilleren Breel Embolo. Det har skabt pres på klubbens anden storprofil Klaas-Jan Huntelaar, og ved fredagens afsluttende træning kom den melding, både Schalke og klubbens fans havde frygtet.

Her måtte Huntelaar nemlig udgå med en knæskade, og den er desværre for klubben værre end forventet:

- Vi kan bekræfte, at Klaas-Jan Huntelaar har pådraget sig en knæskade i den afsluttende træning. Det bringer ham til pause i flere uger. Vi håber, at han får det bedre snart, skriver Schalke 04 på sin Twitter-konto.

Skaden betyder, at Schalke 04 med al sandsynlighed kommer til at spille med Markus Weinzierl helt fremme i Dortmund.

Det bliver også ham, der i de kommende uger skal bringe Schalke på vindersporet. Endnu er der ikke sat tal på, hvor mange uger Schalke kan forvente at undvære Klaas-Jan Huntelaar.

Angriberen har i denne sæson scoret tre mål i ti kampe for den tyske klub.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
En bonus på 300 mio. kr. for at handle el - virkelig!?
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: