De har i forvejen et stort sponsorat hos Arsenal FC, AC Milan og Paris Saint-Germain, er officiel partner med det internationale fodboldforbund, FIFA, og har for nylig tegnet en femårig aftale med det internationale tennisforbund, ATP.
Nu er Emirates Airlines så på banen igen med endnu flere millioner i sportens verden.
Og ikke overraskende er det Formel 1, flyselskabet har kastet sig over.
Tirsdag har Formel 1-bossen Bernie Ecclestone offentliggjort aftalen, der er femårig, dækker størstedelen af sæsonens løb - 15 af de 19, og giver sporten 180 millioner dollars - svarende til 995 millioner kroner.
Det skriver nyhedsbureauet AP.
- Emirates har et førsteklasses renomme, og jeg er meget glad for at kunne byde dem velkommen i vores sport. At se Formel 1 direkte på flyruter vil blive noget helt særligt, som Emirates' kunder vil kunne nyde godt af, fortæller Ecclestone.
I forvejen er regionen godt repræsenteret i sporten. Etihad Airlines sponsorerer Abu Dhabi Grand Prix, mens Gulf Air sponsorerer Bahrains Formel 1.
Sæsonen begynder tredje weekend i marts i Melbourne. Første løb med Emirates på banderne er dog i Kuala Lumpur.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.