BARCELONA (Ekstra Bladet): Selv om startplaceringen til søndagens grandprix i Spanien er bedre end i Rusland for to uger siden, er der ingen forventning hos Renault eller Kevin Magnussen om at kunne matche syvendepladsen.
- Jeg håber lidt på, at vi kommer lidt længere op, end vi er hurtige til. Så må vi tage den derfra. Ambitionen er point. Og det er ud over, hvad vi burde kunne. Vi skal være heldige, siger Kevin Magnussen.
RS16-raceren præsterer bedre i løb end til kvalifikation, men Circuit Barcelona-Catalunya er ikke videre nem at overhale på. Det gælder om at udnytte en eventuel safetycar eller være vaks med dæk-strategien, hvis muligeder opstår.
- Et par placeringer kan man godt tage med en rigtig god start. Men hvis de andre omkring også får sådan en, er det ikke meget, man henter.
- Jeg prøver at tage de placeringer, jeg kan og være så vågen som mulig, hvis der sker noget. Det er dumt at gå ind i det og se rødt. De bedste første omgange er, når man går ind til dem med overskud og fokus. Det giver det bedste resultat, siger Kevin Magnussen.
Flot, skat! Maksimal kval af Kevin
Renault kører med en modificeret bagvinge til baner, hvor der som i Barcelona er brug for meget downforce. Den har virket efter hensigten og givet et lille skridt i den rigtige retning.
Renault giver alle chancen: Her er bossens forklaring
Bundsolidt af Kevin: Red Bull overrasker i kvalifikationen
Husk, at du kan følge Grand Prix'et i Barcelona live på ekstrabladet.dk...
Her kvaler Kevin sig som nummer 15:
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.