Annonce:
Annonce:

Mercedes-boss om Hamiltons sabotage-teorier: Latterligt og åndssvagt

Mercedes-lejren afviser de konspirationsteorier, gående på at nogen har saboteret Lewis Hamiltons motorer, som rent nonsens. Chat med Jason Watt om blandt andet det kl. 12.15

Annonce:
Følg Formel 1

Følelserne sidder uden på tøjet for Mercedes-fansene i disse dage.

Gruppen er som altid inddelt i to lejre - en der støtter Lewis Hamilton, og en der støtter Nico Rosberg.

Rosberg-lejren griner efter Malaysias Grand Prix. Hamilton-lejren er bare rasende.

For på vej mod en sikker sejr eksploderede Mercedes-motoren. Lewis Hamilton måtte udgå og mistede dermed en enormt skridt i kampen om at genvinde verdensmesterskabet, hvor han i stedet for at hente 13 point på holdkammerat Rosberg mistede 15 og nu i alt er 23 efter med fem løb tilbage.

Efterfølgende påpegede briten, at 'noget ikke føles rigtigt'.

Annonce:

- Det er en tung følelse at stå med. Men jeg må bare holde fokus og fortsætte. Jeg har vist stadig to motorer tilbage og må bare krydse fingrene for, at der ikke opstår flere fejl, sagde verdensmesteren og tog så fat på det egentlige problem: At han som eneste af de otte kørere med Mercedes-motor har oplevet problemer i år.

- Jeg har et spørgsmål til Mercedes. Der er så mange motorer bygget til så mange kørere, men mine er de eneste, der bryder sammen i år. En eller anden skal give mig nogle svar, for det her er ikke acceptabelt. Vi kæmper for mesterskabet, og det er kun mine motorer, der bryder sammen. Det forstår jeg ingenting af.

- En eller anden vil ikke have, at jeg vinder i år. Men jeg vil ikke give op, jeg fortsætter med at trykke på, siger Lewis Hamilton.

De bemærkninger har fået konspirationsteoretikerne helt frem i stolen.

10.6063254l.jpg 

For har tyske Mercedes en skjult dagsorden om, at tyske Rosberg skal slå briten Hamilton?

De hårde facts på bordet fortæller i hvert fald, at Hamilton i grandprixerne i Kina og Rusland havde problemer med sin motor og i sidste tilfælde endda måtte skifte den. Og i Belgien for nyligt startede han bagerst efter igen at have skiftet motorenheden.

Annonce:

Med de nye problemer på Sepang-banen står det efterhånden klart, at et eller andet ikke fungerer. Men Mercedes' bestyrelsesformand, Niki Lauda, kalder alle spekulationer om sabotage for 'latterlige' og 'åndssvage', og han køber ikke fortolkningen om, at Hamilton med sine bemærkninger har rejst anklager mod holdet.

- Jeg kender Lewis godt, og han vil ikke anklage holdet. Den fortolkning vil jeg ganske enkelt ikke acceptere. Han ved, at vi forsøger at give ham den bedste bil og den bedste motor.

- Han har vundet to verdensmesterskaber, og vi er det hold, der har gennemført flest løb. Og nu siger I, at vi skulle sabotere bilerne. Hvorfor? Det er fuldstændig latterligt og åndssvagt, siger Niki Lauda.

HUSK at du kan chatte med Jason Watt om weekendens begivenheder mandag kl. 12.15 her på sitet

Heller ikke Hamiltons ord om at 'en eller anden ikke vil have, at han skal vinde', får den tidligere trefoldige F1-verdensmester til at tro, at han har ment, at en medarbejder forsøger at spænde ben for Hamilton.

- Det er en bred fortolkning.

- Hvis jeg er uheldig og ikke kan finde en forklaring, så ville jeg nok sige, at hvis der fandtes en Gud, så havde han gjort mig uret, eller at han ikke kan lide mig.

Annonce:

- Jeg har også været rasende et par gange i min karriere, hvor jeg har sagt noget skidt.

- Det er følelser, og det er der intet i vejen med, siger Lauda.

Han slår fast, at alle sten vil blive vendt for at finde svarene på motorproblemerne.

I første omgang har han og Mercededs fire dage, før det går løs med træningen på Suzuka-banen i Japan.

Hør Niki Lauda udlægge teksten her:

Formel 1-stjerner mindes deres afdøde danske ven: Christian var fantastisk

Hamiltons racer i flammer: Ryger VM-drømmen her?

Mercedes anklaget for Hamilton-sabotage

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
En bonus på 300 mio. kr. for at handle el - virkelig!?
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: