Den danske Formel 1-kører er ikke sådan at bringe ud af fatning, men ved årets første løb lykkedes det en flok danske fans at overraske den hurtige landsmand.
Ved pressebegivenheden i Australien var der mulighed for at stille spørgsmål, og her fik den danske delegation mikrofonen. Kevin Magnussen blev således sat i lidt af et dilemma undervejs, men det tager han nu meget cool.
SE EPISODEN ØVERST I ARTIKLEN
Løbet i Australien gav en 12. plads til Renaults danske kører, men løbet startede også ualmindelig svært, eftersom han kort efter start måtte tage til takke med pladsen som agterlanterne efter en punktering.
Roser fra far: Her var du flyvende, Kevin!
Bahrain venter
Næste udfordring for Formel 1-feltet er i Bahrain, hvor sæsonens andet løb finder sted, og måske kan Kevin Magnussen tage røven på nogle af konkurrenterne her.
De absolutte topplacering er dog ikke indenfor Renaults rækkevidde, men Kevin Magnussen og teamkammeraten Jolyon Palmer lå altså kun lige udenfor pointene i første løb, eftersom de sluttede som nummer 12 og 11. Dog kræver banen i Bahrain mere motorkraft end den i Australien, og det er netop her Renault er kommet til kort.
Kevin har fidus til Alonsos afløser: Han kan slå Button
Ved grandprixet i Bahrain kommer K-Mag dog ikke i kamp mod sin tidligere kollega, Fernando Alonso, for spanieren dumpede lægetesten op til denne weekend. I stedet har Stoffel Vandoorne overtaget McLaren-sæddet.
Gense Alonsos og Gutierrez' voldsomme crash
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.