Annonce:
Annonce:

Melgaard tørster efter medaljer

- Nu er det på tide, siger Mette Melgaard, der aldrig har vundet noget med landsholdet

Mette Melgaard er på jagt efter en VM-medalje. (Foto: Lars Poulsen)
Mette Melgaard er på jagt efter en VM-medalje. (Foto: Lars Poulsen)
Annonce:
Følg Håndbold

SÃO PAULO (ekstrabladet.dk): Hun har vundet en masse med klubholdene i især Slagelse. Men på landsholdet kniber det trods mere end ti år i rødt og hvidt med medaljehøsten for forsvarsministeren Mette Melgaard.

Thomas Sørensen hepper på Pytlicks piger

- Jeg har to fjerdepladser og en femteplads, så nu er det på tide! Jeg vil rigtig gerne have en medalje. Det skal være nu! siger hun både smilende og indædt efter 28-23-sejren over Angola.

Eventyret forbi for VM-værter

Og erkender straks, at der står en vanskelig modstander over for hende i fredagens semifinale.

Pytlick: Vi kan nappe Frankrig

- Frankrig er klart favorit. De har mange dygtige og rutinerede spillere, der har prøvet mere, end vi har. De er enormt eksplosive, og det er nogle rigtig stærke kvinder. De er godt trænet, så vi skal virkelig være klar. Vores forsvar skal stå sin prøve.

- Men vi kan også overraske. Jeg tror, der er mange hold, som ikke rigtig regner os for noget, og det kan vi måske lukrere lidt på, siger stregspilleren til ekstrabladet.dk.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
En bonus på 300 mio. kr. for at handle el - virkelig!?
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: