Med 15 sekunder tilbage på kampuret af kvartfinalen mod Spanien levede VM-håbet stadig for de brasilianske håndboldkvinder og deres danske træner, Morten Soubak.
Men så slog spanierne til med en skarp kontrascoring og sikrede sig sejren på 27-26 - og ikke mindst en semifinaleplads mod Norge.
Dermed er eventyret forbi for Soubaks mandskab, som ellers har udfyldt rollen som VM-værter på bedste vis i deres kampe hidtil.
Det begyndte også skidt, da Spanien hurtigt kom foran med tre mål, og selv om brasilianerne kom på omgangshøjde midt i halvlegen, så kunne sydamerikanernes forsvar ike helt stå distancen mod de spanske kvinder, der gik til pause med en føring på 19-17.
Brasilianerne kæmpede dog indædt for chancen og kom på 25-25 med fem minutter igen.
Så var der lagt op til en gyserafslutning, der desværre for Morten Soubak og hans spillere sluttede med spansk triumf.
I den anden semifinale møder Danmark som bekendt Frankrig.