SÃO BERNARDO (ekstrabladet.dk): De danske spillere var naturligvis jublende lykkelige efter 20-19-sejren over Sverige, hvilket var ensbetydende med førstepladsen i VM-gruppen efter fem sejre på stribe. Men det afholdt dem ikke fra at ryste på hovedet ad de litauiske dommere.
- Hold kæft, mand! Jeg prøvede ellers at flirte lidt med dem, men det virkede ikke, sagde Trine Troelsen med et grin.
- De var sgu ikke superskarpe i dag. Vi har haft dem før, og da var de heller ikke super. Men sådan er det. Der var nogle dumme udvisninger og nogle mærkelige kendelser, lød det fra den danske venstreback efter kampen.
Thorsgaard får ingenting
Det var i det hele taget svært at finde danske spillere, der trods sejren ikke var utilfredse med dommernes linje.
- Det var håbløst. Håbløst!! Der var alt for mange udvisninger. Så det blev en urytmisk kamp, hvor man ikke rigtig vidste, om man røg ud for det ene eller det andet, sagde landstræner Jan Pytlick hovedrystende.
Målmand Karin Mortensen mente, at det især gik ud over den høje danske stregspiller Susan Thorsgaard.
- Susan kæmper hårdt og får ingenting for det, mens de får mange straffekast i den anden ende, sagde den danske keeper bl.a., mens Louise Spellerberg ikke forstod meget af sin udvisning i anden halvleg.
- Jeg tog bare bolden, da jeg fik to minutter. Jeg var så hysterisk. Det kunne I nok godt se, ha ha, lød det fra den danske stregspiller.