AALBORG (ekstrabladet.dk): De kroatiske håndboldpiger risikerer at skulle spille i lånte klæder, når de tager hul på EM i Århus tirsdag.
Således har truppen mistet en del bagage i forbindelse med et par træningskampe mod Sverige, fortæller træner Vladimir Canjuga til det europæiske håndboldforbunds hjemmeside.
- Jeg er stadig lidt bekymret for vores ting, for halvdelen af holdet står uden noget som helst, siger træner Canjuga.
Grundet vejret var man nødsaget til at mellemlande i München på vej til Sverige, og siden har man ikke set meget til udstyret.
- Førsteprioritet er at få det hele tilbage hurtigst muligt, og jeg er ærlig talt lidt nervøs, siger han.
De to kampe mod svenskerne blev spillet i lånt tøj. Den første kamp blev tabt fredag, mens kroaterne vandt den næste lørdag.