Anja slagtet: DR har VM's store stjerne

Ekstra Bladets håndboldkommentator peger på DR-eksperten Søren Herskind som tv-stationernes bedste mand

De danske håndboldpiger spiller fredag aften semifinale ved VM. Det er TV 2, der viser kampen. (Foto: Lars Poulsen)
De danske håndboldpiger spiller fredag aften semifinale ved VM. Det er TV 2, der viser kampen. (Foto: Lars Poulsen)

Både Danmarks Radio og TV 2 har dækket håndboldpigernes VM-togt i Serbien de sidste par uger.

Ekstra Bladet stillede torsdag sine læsere spørgsmålet: Hvem har egentlig klaret sig bedst hidtil af de to tv-kanaler i dækningen af slutrunden.

Generelt, som afstemningsresultaterne viser herunder, står TV 2 stærkest blandt de mere end 12.000 deltagende læsere.

Ekstra Bladets kommentator er dog ikke helt enig. Han uddeler store roser til især DR's ekspertkommentator Søren Herskind, om hvem han siger 'Landets bedste ekspert agerer topprofessionelt, er kold og kontant, knivskarp og velformuleret'.

Læs Finn Stillings vurdering af alle tv-stationernes aktører under afstemningsresultaterne.

Sådan svarede læserne om tv-krigen:

Hvem har været bedste indtil videre?

DR

40%

TV 2

60%

Hvilken studievært foretrækker du?

Ulla Essendrup, DR

47%

Stine Bjerre, TV 2

53%

Hvilken kommentator er din favorit?

Jens Jacob Juulsager, DR

28%

Thomas Kristensen, TV 2

72%

Hvem er din yndlingsekspertkommentator?

Søren Herskind, DR

43%

Bent Nyegaard, TV 2

57%

Hvilken ekspert foretrækker du i studiet?

Rikke Hørlykke, DR

56%

Trine Nielsen/Anja Andersen, TV 2

44%

12.525 personer har deltaget i afstemningen.

Se også: Brasiliansk VM-stjerne ramt af blodprop



Se også: TV: Hvad skete der på Mette og Mulles værelse?



Se også: TV-krig: Anja eller Hørlykke?

[[

Sådan spilles de afgørende kampe ved VM:

Ottendedelsfinaler 15-16/12:
Danmark-Montenegro 22-21
Frankrig-Japan 27-19
Brasilien-Holland 29-23
Sydkorea-Serbien 27-28
Tyskland-Angola 29-21
Polen-Rumænien 31-29
Ungarn-Spanien 28-21
Norge-Tjekkiet 31-21

Kvartfinaler 18/12:
Polen-Frankrig 22-21
Brasilien-Ungarn 33-31 efs.
Danmark-Tyskland 31-28
Serbien-Norge 28-25

Semifinaler 20/12:
Polen-Serbien 18-24 (6-14)
Polen: Karolina Szwed 4 (1), Iwona Niedzwiedz 2, Katarzyna Koniuszaniec 2, Patrycja Kulwinska 2, Karolina Semeniuk 2 (1), Karolina Siodmiak 1, Kinga Byzdra 1, Karolina Kudlacz 1, Alina Wojtas 1, Malgorzata Stasiak 1, Agnieszka Jochymek 1
Serbien: Andrea Lekic 8, Dragana Cvijic 5, Sanja Damnjanovic 4, Jelena Zivkovic 2, Svetlana Ognjenovic 2, Jelena Popovic 1, Jelena Eric 1, Jelena Nisavic 1
Udvisninger: Polen 2, Serbien 3
Tilskuere: 19.000

Brasilien-Danmark 27-21 (14-10)
Brasilien: Alexandra Nascimento 7 (4), Ana Rodrigues 5 (1), Daniela Piedade 4, Deonise Cavaleiro 4, Eduarda Amorim 3, Samira Rocha 2, Fabiana Diniz 1, Mayara Moura 1
Danmark: Maria Fisker 3, Anne Mette Hansen 3, Mette Gravholt 3, Kristina Kristiansen 3 (1), Susan Thorsgaard 2, Trine Østergaard 2, Louise Burgaard 2, Line Jørgensen 1, Stine Jørgensen 1, Ann Grete Nørgaard 1 (1)
Udvisninger: Brasilien 5, Danmark 2
Tilskuere: 7.000

Finale og bronzekamp 22/12
Kl. 14.30 Danmark-Polen
Kl. 17.00 Brasilien-Serbien

]]
0 kommentarer
Vis kommentarer