Det var så uheldigt, som det næsten kan være, da Anders Eggert efter en personligt flot start på kampen i Melsungen blev skadet ved stillingen 8-8 og med ansigtet fortrukket i smerte måtte humpe ud af banen.
To dage senere kan den finurlige trylle-fløj ånde lettet op.
- Vi er tre Flensburg-spillere, der alle kæmper om en løs bold i feltet. Den anden fløjspiller kommer flyvende fra den anden side, jeg står parat og har egentlig min højre fod plantet korrekt i gulvet, da Rasmus Lauge uheldigt træder på min ankel fra siden, så jeg vrikker helt over, fortæller en haltende Anders Eggert.
- Så onsdagen gik med røntgen, hvor de mente at kunne se noget, der lignede et brud. Det blev så heldigvis afmeldt, da jeg senere blev først CT-scannet og senere MRT-scannet. Det, de kunne se, var et gammelt brud, og jeg er sluppet med et overrevet yderste ledbånd og skal nu gå med en skinne, som mange andre i forvejen spiller med. Jeg er klar til kamp igen om seks til otte uger, fortæller den tidligere landsholdsspiller.
Anders Eggert har nemlig meldt fra til VM i januar i Frankrig, og dermed går han ikke i den forstand glip af en slutrunde. Til gengæld ligger Bundesligaen logisk stille i januar, og han kan dermed være kampklar, når Flensburg åbner anden halvdel af sæsonen med stor-braget hjemme mod THW Kiel 8. februar.
En kamp, der kan for enorm betydning for placeringen af mesterskabet.
- Hvis man overhovedet skal blive skadet, så er timingen i hvert fald i orden i dette tilfælde, og nu går familien heller ikke glip af ferien i Dubai, som jeg næppe ville få lov til at tage på, hvis der havde været et brud i anklen. Nu humper jeg rundt et par dage, og om en uge må jeg gøre alt - bare jeg har skinnen på, fortæller Anders Eggert.
Han summer kort og kontant op:
- Det værste ved den tirsdag aften endte sådan set med at være, at vi smed et point i Melsungen!
Flensburg fører dog Bundesligaen med et point ned til THW Kiel og Rhein-Neckar Löwen.
TV: Mareridt bliver til virkelighed for Anders Eggert
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.