Der blev pebet af angriberen Álvaro Morata, da han missede en meget stor chance i første halvleg af 0-0-kampen mod Sverige mandag aften.
Der blev tilsvarende klappet i Sevilla, da landstræner Luis Enrique senere sendte reserveangriberne til opvarmning, og efter 66 minutter blev Morata igen pebet af, da han blev skiftet ud.
Pibekoncerter mod egne spillere sker med jævne mellemrum i Spanien, erkender Moratas holdkammerat, forsvarsspilleren Aymeric Laporte, der dog tror, at Morata tager revanche.
- Der bør ikke være tvivl om en angriber som Morata. Vi ved, hvad han kan.
- Bolden gik ikke ind for ham denne gang, men han kan score tre mål i næste kamp og lukke munden på alle. Lad os håbe det - for vi skal vinde den næste kamp, siger Laporte ifølge AFP.
Spanien havde et stort overtag på statistikkerne for chancer og boldbesiddelse, og sejren burde også være kommet i hus, mener Laporte.
- Spiller vi ti kampe som denne, vinder vi ni af dem. Men det gik ikke vores vej. Vi misbrugte chancerne, men på en tilsvarende dag scorer vi måske fem mål.
Landstræner Luis Enrique begræder nulløsningen.
- Jeg har ondt af spillerne og fansene, for vi var det bedste hold mod en modstander, der valgte at stå meget tæt sammen i deres defensiv.
- De var fysisk meget stærke og forsøgte kun at angribe med spredte lange bolde, siger Enrique ifølge Reuters.
Spanien afvikler også sine to sidste gruppekampe i Sevilla.
Det er søndag mod Polen og onsdag 23. juni mod Slovakiet, der vandt 2-1 over Polen i gruppens anden kamp mandag.
Dermed topper Slovakiet gruppen med tre point foran Spanien og Sverige, der begge har et point.