Når vinter-OL indledes om tre uger i Kina, bliver det uden medlemmer af regeringen, kongehuset og andre officielle repræsentanter på tilskuerpladserne.
Regeringen har været undervejs med en beslutning siden begyndelsen af december, da USA som det første land meddelte en diplomatisk boykot af legene.
Der har været bestræbelser på at opnå enighed blandt landene i EU. Det er ikke lykkedes.
Regeringen har i denne uge vendt sagen med partierne i Folketinget.
Efter et møde mellem EU’s udenrigsministre fredag eftermiddag i den franske by Brest står det klart, at der ikke er fælles front i EU. Regeringen vil derfor fastholde, at man ikke sender repræsentanter til Kina.
Det bekræfter udenrigsminister Jeppe Kofoed (S), fordi man fra dansk side er meget bekymret over menneskerettighedssituationen i Kina.
- Regeringen har besluttet, at vi ikke kommer til at overvære vinter-OL i Kina, siger han i en skriftlig kommentar.
Regeringen har forsøgt af få en fælles EU-linje for boykottet, men det er ikke lykkedes.
Selv om regeringen ikke kommer til at deltage, kan de danske atleter dog stadig regne med opbakning fra ministeren.
- De danske atleter kan regne med regeringens fulde opbakning. Og vi kommer til at heppe på dem, præcis som vi plejer.
- Men vi kommer til at gøre det hjemmefra og ikke fra lægterne i Beijing, skriver han.