Du kan her rette dine indstillinger for, om vi må sætte cookies og bruge persondata.
Rapportér annonce
Du har mulighed for at rapportere denne annonce til annonceafdelingen på Ekstra Bladet, hvis du enten finder annoncen upassende eller at annonceringen er ulovlig.
Vær opmærksom på at du er i gang med at anmelde en annonce som værende ulovlig, er du sikker på du vil fortsætte? (En ulovlig annonce overtræder gældende lovgivning, læs mere her)
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi har flere retningslinjer for annoncering på Ekstra Bladet, som skal overholdes, og hvis vi finder at annoncøren ikke har overholdt disse, vil de blive frataget muligheden for at annoncere på Ekstra Bladet fremadrettet. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor, så vi kan få lokaliseret annoncen og tjekket op på om vores retningslinjer overholdes.
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi vil gerne høre din begrundelse for din anmeldelse, så vi kan undersøge annoncen, da vi tager alle indsendte anmeldelser alvorligt. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor.
Din begrundelse skal som minimum bestå af 30 tegn
Tak for din henvendelse
Din anmeldelse er nu afsluttet. Tak fordi du bidrager til EB.dk.Annoncerne på EB.dk er en essentiel indtægtskilde, som sørger for at Ekstra Bladet hver dag kan udkomme, og holde danskerne oplyste om hvad der foregår rundt omkring i verden.
Fejl
Der skete en fejl med afsendelsen af rapporteringen.
Dansk mixdouble vandt overraskende første sæt, men måtte strække våben mod japansk par. Ekstra Bladet giver dig overblikket over, hvordan natten er gået. En oversigt over danske resultater er nederst i artiklen
Highlights: Christiansen og Bøje besejret af stærke japanere i tre sæt trods flot start
Annonce:
Kæresteparret Alexandra Bøje og Mathias Christiansen åbnede OL som de første danske badmintonspillere og leverede i perioder fremragende spil, men den både private og sportslige mixeddouble måtte alligevel se de japanske favoritter Yuta Watanabe og Arisa Higashino løbe med sejren.
Danskerne vandt første sæt 22-20 men tabte de to næste 11-21 og 15-21.
Bøje og Christiansen førte 6-1 i afgørende sæt og var med helt frem til sidebyttet ved 10-11, men så ramte ’midtvejskrisen’, og All England-vinderne og verdensranglistens nummer fem skruede bissen på. Danskerne måtte slippe taget ved 13-14.
Det danske par møder søndag indoneserne Jordan og Oktavianti i gruppen med fire par, hvor to går videre til kvartfinalerne. Det vundne første sæt kan få betydning i det afsluttende regnskab.
--------- SPLIT ELEMENT ---------
12-årig fik klø
OL's yngste var på kort visit i Tokyo. Foto: LUISA GONZALEZ/Ritzau Scanpix
De er dog ikke de eneste børn ved OL. Også den britiske skateboarder Sky Brown på 13 år debuterer ved legene. De unge atleter har forårsaget en del debat, som du kan læse mere om her.
--------- SPLIT ELEMENT ---------
Landevejsløb skudt i gang
De danske ryttere er sendt i aktion ved OL. Foto: Tariq Mikkel Khan
Jakob Fuglsang gik klokken 4 dansk tid i gang med medaljejagten på landevejen. Sammen med Kasper Asgreen, Christopher Juul-Jensen og Michael Valgren repræsenterer han Danmark ved herrernes linjeløb, der forventes afgjort omkring klokken 11 dansk tid.
Yang Qian blev den første guldvinder ved OL i Tokyo. Foto: Ann Wang/Ritzau Scanpix
Annonce:
Det blev Kina, der løb med legenes første guldmedajle. Den kinesiske skytte Qian Yang vandt kvindernes udgave af 10 meter riffel, hvor danskerne Rikke Mæng Ibsen og Anna Skade Nielsen stillede op.
Første guldmedalje er uddelt: Yang Qian slår olympisk rekord i 10 meter riffel
--------- SPLIT ELEMENT ---------
Danske resultater i nat
Danske skytter misser OL-finale Skytterne Rikke Mæng Ibsen og Anna Skade Nielsen er begge færdige i 10 meter riffel efter den indledende runde. Læs mere her. Danske roere klar til semifinalen Fie Udby Erichsen og Lærke Berg Rasmussen roede sig i nat sikkert videre til semifinalen i dametoeren uden styrmand. Det samme gjorde Joachim Sutton og Frederic Vystavel deres toer uden styrmand. Læs mere her.
Dansk damefirer blev sidst Danmarks damefirer må ud i et opsamlingsheat mandag for at nå finalen, efter de endte sidst i det indledende heat. Læs mere her.
Endnu et badminton-nederlag Tidligt lørdag morgen dansk tid tabte Sara Thygesen og Maiken Fruergaard også deres første kamp i damedouble til et par fra Kina. Danskerne truede aldrig for alvor Yue Du og Yin Hui Li og tabte i to sæt med cifrene 13-21, 15-21.