Annonce:
Annonce:

Masser af machismo i ny krimi

Det dekandente Milano er kulisse i ny bog fra Giorgio Faletti

Den tidligere komiker og skuespiller Giorgio Faletti skriver med tempo,  temperament og sprudlende fantasi. (Foto: Peter Hove Olesen/Polfoto)
Den tidligere komiker og skuespiller Giorgio Faletti skriver med tempo, temperament og sprudlende fantasi. (Foto: Peter Hove Olesen/Polfoto)
Annonce:
Følg Underholdning

Giorgio Faletti: Bravo Oversat af Lorens Juul Madsen 400 sider. 299 kr. People’s Press

Italienske Giorgio Faletti skriver historier, der forfører. Med store armbevægelser dirigerer han svulmende drama, drivende sentimentalitet og ublufærdig machismo, som måske nok bekræfter enhver kliché om den italienske mand, men under alle omstændigheder virker.

Liv og lommetyve

’Jeg er Bravo, og jeg har ikke nogen pik’, lyder første linje.

Og så er vi ligesom i gang – denne gang i et dekadent, depraveret Milano i 1970’erne, hvor alfonsen Bravo huserer i skyggerne med skønne kvinder, kyniske mafioso i en em af lusk og løgn, liv og død – fra lommetyve til de Røde Brigaders terroraktioner. Og bag det selvfølgelig mystiske Bravos grumme skæbne.

Dejlig anderledes

Der er knald på tempo, farver og alle menneskets drifter hos Faletti. Energien, spændingen og den beske humor giver – sammen med tindrende, stemningsfulde miljøskildringer – endnu en barsk, underholdende krimi, der kan og tør lade temperament og fantasi sprudle.

Dejlig anderledes på den modige spradebasse-facon.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Præster, pædofili og børneporno
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: