Det var lidt for opfindsomme kilder, der havde observeret Rigmor Zobel i selskab med kronprins Frederik og kronprinsesse Mary ombord på luksusyachten Parsifal i Middelhavet.
Ifølge kongehuset er den god nok, at Frederik og Mary var på ferie i samme uge som narkodømte Rigmor. Men altså et andet sted.
- Historien har intet med sandheden at gøre. Kronprinsparret har i år holdt sommerferie uden for Europa, skriver hoffets kommunikationschef, Lene Balleby, i et svar til Ekstra Bladet.
Hun ønsker ikke at oplyse, hvor familien var på ferien. Men modsat tidligere år var det ikke på Scanomat-rigmanden Kim Vibe-Petersens luksusyacht, som de tidligere har lånt.
Ifølge Ekstra Bladets kilder var Frede og Mary med, da båden stævnede ud med Rigmor Zobel i følgebåden Pantheon.
I stedet var de i løbet af den ugelange ferie altså draget langt længere væk.
Ekstra Bladet beklager fejlen.