Annonce:
Annonce:

Morten Helveg: Jeg er lykkelig

Kærester: En forelsket Morten Helveg Petersen var alene i Paris i aftes og drømte om sin nye kæreste

Morten Helveg er meget lykkelig for sin nye kæreste, Line baun Danielsen. (Fotomontage)
Morten Helveg er meget lykkelig for sin nye kæreste, Line baun Danielsen. (Fotomontage)
Annonce:
Følg Underholdning
Følg Danske kendte

Endelig fik han luft.

Annonce:

En smaskforelsket Morten Helveg Petersen sad alene i hjerternes by Paris og drømte om sin nye kæreste, morgen-tv-værten Line Baun Danielsen, da Ekstra Bladet fangede ham på mobiltelefonen.

– Jeg er glad, jeg er lykkelig, men ellers har jeg ingen kommentarer, sagde den radikale folketingspolitiker til Ekstra Bladet over telefonen fra Paris.

Da Ekstra Bladet kort forinden var kommet igennem til ham i den franske hovedstad, gik forbindelsen ud, men få minutter senere ringede han selv op.

– Hvad skete der? Smed du røret på?

– Årh, jeg fumler sådan. Jeg har fået en ny mobiltelefon, og jeg er bare så glad.

– Er det ikke rart at få det ud, at du har fundet en ny kæreste?

– Nej stop. Jeg er glad, jeg er lykkelig, men ellers har jeg ingen kommentarer, lød det med et stort grin i stemmen fra Morten Helveg Petersen.

Han ville allerhelst have siddet hjemme i Gentofte og have flettet fingre med Line Baun Danielsen, som han har fundet sammen med den seneste måned.

Glad lillebror
Begge er fraskilte, har to børn og bor i Gentofte-området.

Hans lillebror, Rasmus Helveg Petersen, sad hjemme i København i aftes og nød det herlige sommervejr, mens han glædede sig på sin brors vegne.

– Jeg ved ikke, hvordan de mødte hinanden, men Morten har fortalt mig, at de er sammen, og at de er glade for hinanden, siger Rasmus Helveg Petersen til Ekstra Bladet.

På Christiansborg måtte Morten og Rasmus’ far, Niels Helveg Petersen, tage imod mange lykønskninger fra folketingskolleger, der ser frem til at møde Morten Helveg Petersen i næste uge.

Niels Helveg Petersen ønskede ikke at kommentere sin søns nye kærlighed, men Ekstra Bladet erfarer fra andre folketingsmedlemmer, at han er glad for, at Morten har fået en ny kæreste og måske er ved at have fået ro i sit privatliv.

Han forlod i efteråret 2006 sin daværende kone, Katja, som han havde været gift med i ni år.

Boede hos Søren Gade
Han forlod deres fælles hus i Gentofte for at flytte i en lånelejlighed i det indre København, men kort efter flyttede han ind hos forsvarsminister Søren Gade (V) i hans lejlighed ved Kongens Nytorv.

Det skabte i starten mange forviklinger, fordi de radikales forsvarsordfører boede hos landets forsvarsminister, men som Søren Gade selv udtrykte det, så var det praktisk for begge. Søren Gade rejste meget, og Morten Helveg Petersen havde brug for at sted at bo på det tidspunkt.

Morten Helveg Petersen bor nu igen i sit gamle hus i Gentofte. Det har han haft svært ved at sælge, men måske er der økonomisk lys forude, hvis han og Line Baun Danielsen kan flytte sammen.

Folketingets festabe
Line Baun Danielsen har ved flere lejligheder bevist, at hun godt kan tage den strikse mine på, og den bestemte tv-stjerne får formentlig brug for sine disciplinære evner, hvis hun skal styre sin nye kæreste. Ud over sit politiske virke er Morten Helveg Petersen nemlig kendt for et særdeles veludviklet party-gen, der sprang i fuld flor inden skilsmissen fra konen Katja i foråret 2006.

Sammen med blandt andre Naser Khader udgjorde den unge politiker De Radikales helt egen partypatrulje. Morten Helveg og co. førte sig blandt andet frem på bøssediskoteket Pan, københavnske værtshuse, samt på den trendy natklub NASA, hvor høje promiller adskillige gange førte til kåringen som Ugens Brandert i Se og Hør.

Helvegs heftige natteliv førte sågar til, at ugebladet i 2005 hyldede ham med den tvivlsomme hæder som ’Årets Brandert’.

Annonce:

Nærtagende millionær
Selv om Line Baun Danielsen har gjort det til sin levevej at få folk til at krænge deres inderste ud for åben skærm, har tv-værten slået et panserskjold ned, når det kommer til hendes eget privatliv.

Således kæmpede Line indædt for at få erstatning, da Ekstra Bladet, B.T. og Se og Hør omtalte hendes lejlighedskøb i forbindelse med skilsmissen fra Jan Bartram i 2006. Sagen endte i Østre Landsret, hvor tv-værten med grådkvalt stemme fortalte, hvor rædselsfuldt, hæsligt og dybt krænkende det var, at de tre medier havde tilladt sig at fortælle deres læsere, at hun havde købt sin egen lejlighed i Gentofte.

Lider ikke nød
Tårerne blev til guld, da landsretten gav tv-værten medhold og besluttede, at hver af de tre blade skulle bøde med 20.000 kroner i tort-erstatning til Line.

Om det er nogle af disse penge, der er blevet tæret på under kærlighedsferien med Morten Helveg, vides selvsagt ikke. Derimod ligger det det fast, at den 46-årige vært ikke lider økonomisk nød. Selv om det kom frem i retssagen, at Line Baun Danielsen ’kun’ tjener ’et stykke’ under en million kroner om året på tjansen som morgenvært på TV2, er hun godt ved muffen.

I 2007 solgte Line og eks-manden Jan Bartram deres fælles hjem i Gentofte. De indkasserede 7,8 millioner kroner for den 140 kvm store villa –  næsten 5,5 millioner mere, end de selv gav ved købet i 1996. Dermed klingede kasseapparatet med et par millioner i skattefri gevinst til hver af de tidligere ægtefolk.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Danmark skylder ikke Grønland noget
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: