Efter 25 år med en moppe i hånden, er det slut med at gøre rent.
I slutningen af sidste måned satte Erhvervs- og Selskabsstyrelsen en stopper for det, som Michael Monetz og Maria Donna har ernæret sig ved, da de tvangsopløste deres seneste selskab.
Dahls nye Rengøring ApS blev slettet fra registrene, fordi Michael og Maria Donna ikke havde afleveret regnskaber.
Drama i nat: Monetz opsøgte journalist derhjemmeIfølge Michael Monetz ligger der dog ikke et større, økonomisk drama bag elimineringen af selskabet, der var et nyt selskab, efter at det foregående rengøringsselskab gik konkurs.
- Det var med vilje, vi lukkede det ned, fordi vi ikke længere gør rent. Det har vi ikke gjort siden december og så er der jo ingen grund til at have et firma, siger Michael Monetz til Ekstra Bladet.
Holtewood-parret udsat for groft hærværk- Men det er jo blevet tvangsopløst?
- Ja, men det skyldes, det er den nemmeste måde at gøre det på. Vi fandt ud af, at vi skulle nogle andre ting. Nu har jeg stået op klokken tre om natten i 25 år og det kan man godt blive træt af, siger Michael Monetz.
Se og Hør betaler for Michaels brysterParret åbnede for nylig Clinique Eden, hvor man kan blive fedtsuget og det er det, de skal leve af fremover.
- Det går faktisk fint, hvis man må sige det i Danmark. Der er kunder hver dag, for der er et stort klientel til det marked. Så vi kan fint leve af det begge to, siger Monetz.