Det var en brødebetynget ung mand, der torsdag afgav forklaring i sagen, hvor han er tiltalt for grov vold mod realitystjernen Gustav Salinas:
- Jeg havde været i byen med et par venner, og vi er på vej mod Hovedbanegården for at tage et S-tog hjem.
- Min kammerat får øje på Gustav. Han synes, han har en fed personlighed og spørger, om vi må få taget et billede sammen med ham. Gustav siger nej, og det går mig på. Det tager jo kun to sekunder, forklarede den unge mand lavmælt.
- Jeg råbte bøsserøv, og så bukker jeg mig ned og tager en flaske, der står på jorden og smider den. Gustav råber 'av', og så ved jeg, at flasken har ramt ham. Herefter begynder jeg at løbe, forklarede den unge mand, der herefter skulle svare på spørgsmålet 'hvorfor gjorde du det?'.
Linse støtter Gustav i retten- Det har jeg spurgt mig selv om mange gange. Jeg havde det virkelig dårligt med det, da jeg kom hjem.
I retten kom det desuden frem, at den 24-årige lider af Tourettes syndrom - en organisk neurobiologisk lidelse, der er karakteriseret ved flere forskelligartede motoriske tics (ufrivillige muskelbevægelser).
Han ville dog ikke kommentere på, om sygdommen havde indflydelse på hans angreb på realitystjernen:
- Jeg er jo ikke ekspert, lød meldingen.
Den 24-årige meldte sig selv til politiet mandag morgen.
- Det generer mig ikke, at Gustav er homoseksuel. Jeg ser hans programmer sammen med min kæreste. Han siger mange dumme ting på skærmen, men han er sjov at se på, forklarede den 24-årige.
Følg Gustav i retten