Siden Egon Olsen viste sine magiske evner til pilfingret at bryde ethvert Franz Jäger-pengeskab op i Olsen banden-filmene, har der været stærke ønsker om at få dette folkelige begreb sendt ud i handelen.
Hidtil er det ikke lykkedes, men nu kommer det. Egmont har indgået en royalty-kontrakt med Herning Pengeskabsfabrik om at producere pengeskabet, som aldrig har eksisteret i virkeligheden.
Ugentlige henvendelser
- Jeg er superstolt af den aftale - det er en historie, som vi gør virkelig, siger Michael Benzon, licensing manager i Egmont Publishing.
De kommende producenter glæder sig også.
Olsen Banden-film forklarer Dong-salg på to minutter
Olsen-Bandens Benny: Egon slap for skideballe
'Benny' sælger sin luksus-villa

- Vi har haft ugentlige henvendelser om Franz Jäger-pengeskabe eller Frabnz Jäger-låse. Det er et begreb, som ligger på folks rygrad, så derfor er det et stærkt brand. Men det er først nu, vi faktisk kan tilbyde det til vores kunder, siger direktør Jef Jefsen.
Skabene bliver udformet som en kopi af de velkendte fra filmene, og de første kommer i to forskellige størrelser i løbet af denne måned.