Bog-auktion med det rette hjerte

JP/politikens Hus indsamlede 30.000 kroner til Dansk Folkehjælp og pakker til fattige ved auktion over nogle af årets bøger

– Vi kan slet ikke få armene ned, jubler Ekstra Bladets litteratur-redaktør George Hilton.

Glæden skyldes den årlige auktion i JP/Politikens Hus over nogle af årets bog-udgivelser, hvor de indkomne beløb ubeskåret går til Dansk Folkehjælp og til julepakker til fattige familier i Danmark.

Årets auktion indbragte ikke mindre end 30.090 kroner, ny rekord. Det hidtil højeste beløb blev opnået sidste år, hvor der blev indsamlet 23.450 kroner.

Foto: Philip Davali Forbrug Årets bedste bøger - og de værste

– Det viser bare, at medarbejderne i JP/Politikens Hus har hjertet på rette sted, siger den glade redaktør.

Michael Strunge kostede mest
Under auktionen kunne man byde på bøger indenfor stort set enhver genre, sport, krimi, politik, mad- og kage-opskrifter, biografier, romaner – og såmænd også vinflasker.

Flest penge indbragte bogen om den afdøde digter Michael Strunge, ’Digtning og Virkelighed’, der indbragte 1.550 kroner, måske takket være en speciel auktionsform på netop denne bog. Alle buddene stod ved magt og skulle betales, selvom det kun var den højestbydende, der fik bogen.

EM-trøje gjorde udslaget
Bogen om Preben Elkjær, skrevet af journalist Peter Sloth og signeret af angriberen, var også eftertragtet.

Og det blev den for alvor, da forfatteren smed en EM-trøje fra 1984 med tallet 10 på ryggen, Preben Elkjærs nummer, ind i salgs-objektet. Da Elkjær også havde lovet at signere trøjen fra de glade dage i Frankrig, steg buddene fra 400 kroner til det endelige beløb 1.100.

Facebook slettede billeder fra Peter Øvig Knudsens bog 'Hippe' (Benjamin Kürstein) Video Nyheder Kendt forfatter om Facebook: Helt absurd!