Han har prøvet det meste på tv-fronten i sin lange karriere, men natten mellem onsdag og torsdag havde Bubber så sin debut som radiovært.
Her stod han som gæstevært på Radio4 i spidsen for 'Nattevagten' - et program, hvor folk kan ringe ind og tale med programmets ankermand/kvinde om dagens emne.
Bubbers emne for natten var ganske spøjst, men egentlig også ganske oplagt, begrebet utroskab, for det er et felt, Bubber personligt har erfaring med.
Bubber taler bl.a. med lytteren Morten, og denne nøjes ikke med at fortælle om egne oplevelser med utroskab:
- Hvad fik dig egentlig til det, Bubber, med kone og børn, spørger lytteren.
- Jeg føler jo også, at det ikke er en fed fornemmelse. Der kommer skam og alt ind over. Det er virkelig bare rigtig, rigtig øv hele vejen i gennem, og man synes ikke, man er særligt fed, svarer Bubber uden at lyde helt tryg ved situationen.
- Var det noget, du selv fortalte, eller var det noget, din daværende kone fandt ud af?, replicerer lytteren.
- Jeg fortalte det hele.
- Også fordi man lever ligesom med skammen, ikke?
- Præcis.
- Det, man kan sige, er, at det måske skulle have været stoppet for mange år siden. Der er rigtig mange ting omkring det her. Men når alt kommer til alt, så er det jo bare det der med, at så vokser man bare fra hinanden. Og så er man måske for fej og for svag til ikke selv at kunne slutte det i tide, siger Bubber i programmet.
Vil ikke udlevere
Til Ekstra Bladet uddyber Bubber her dagen derpå:
- Han går lidt til mig, og så begynder jeg lidt at stampe rundt i det. Jeg kender godt præmissen, og jeg ville også ønske, jeg kunne fortælle hele min historie, men jeg har bare besluttet mig for, at jeg ikke skal udlevere noget. Det skulle ikke handle om mig, og det siger jeg også i programmet. siger Bubber.
I 'Nattevagten' kommer han dog trods alt med sin personlige holdning til utroskab, og den er klar - også selvom han selv tidligere har været på grisebassen.
- Utroskab er noget, jeg har egne erfaringer med. Jeg kender begge sider af utroskaben, og underligt nok - for jeg HADER faktisk utroskab. Jeg hader alt, hvad den fører med sig af løgn, uærlighed, fortielse, skam og brud på kærligheden over for den person, som man jo selv har valgt at dele sit liv med, siger Bubber.
Han fortsætter:
- Knuste hjerter - hvordan skal man komme videre derfra? Tilgivelse. Og hvordan vinder man nogensinde tilliden igen? Utroskab, tror jeg, er et monster, og det bliver en del af parforholdet. Det udfordrer hele familielivet.