I 2015 blev Daniel Åxman kendt for at have købt Asiens dyreste lejlighed gennem selskabet Lead Connection - ifølge South China Morning Post havde han smidt cirka 430 millioner kroner for lejligheden i Hongkong.
Og nu er han så blevet kendt igen - denne gang som Christiane Schaumburg-Müllers nye kæreste.
Christiane bekræfter: Her er min nye kæreste
Det er dog ikke Hong Kong, som han har skiftet ud for at komme tæt på Christiane Schaumburg-Müller. Derimod er han sidste år flyttet fra Schweiz til Danmark, hvor han har købt en Hellerup-villa for 28 millioner kroner.
Hidtil har han været direktør i selskabet Woodman Asset Management, men sidste år blev han skiftet ud, og han fremgår ikke længere af selskabets hjemmeside.
I stedet har han oprettet en række selskaber i Danmark. Ingen af dem er endnu kommet med regnskab, og det er derfor ikke muligt at se, hvor mange penge, der er fyldt i det nye, danske eventyr.
Ekstra Bladet har forgæves forsøgt at fange Daniel Åxman på telefonen.