- Ja, det kunne jeg forstå på Hilda. Åååh, hvor er det trist.
Sådan lyder reaktionen på tv-værten Bengt Burgs død fra en travl Keld Heick, der dog alligevel finder tid til at tale med Ekstra Bladet midt under boarding af et fly fra Nice til København.
Den mangeårige vært på 'Lykkehjulet' Bengt Burg døde 14. april i en alder af 77, bekræftede tv-værtens søn, Rasmus Burg, tidligere mandag overfor Ekstra Bladet.
Bengt Burg overtog i 1989 tjansen som vært på det populære program fra Michael Meyerheim, og den rolle beholdt han indtil år 2000.
Og dog. For der var en periode i 90'erne på et halvt år, hvor han var fraværende. Dengang overtog Keld Heick således tjansen.
- Han havde noget med hjertet, kan jeg huske. Det var en alvorlig operation, han var i gennem. Jeg tog over i næsten et halvt år i en periode, der strakte sig over både 1996 og 1997, siger Keld Heick i dag.
Sangeren og Bengt Burg nåede dog faktisk aldrig at krydse hinandens veje i selve studiet hos Nordisk Film i Valby dengang, men først senere, fortæller Heick:
- Jeg tror aldrig, vi nåede at tale sammen, for lige pludselig var Bengt væk, og så skulle jeg ind i sagerne i en lynende fart, så jeg kunne afløse ham. Og sådan var det også, da han kom tilbage. Så der var ikke noget tidspunkt, hvor vi mødtes dér. Men så har vi set hinanden i andre relationer siden, fortæller Keld Heick.
Han mindes deres seneste møde, der ironisk nok faktisk VAR i Lykkehulet-regi:
- Der var en udsendelse, hvor både Bengt, Michael Meyerheim og jeg alle var med og skulle spile for sjov. Det var mægtig hyggeligt, og der blev snakket en masse 'Lykkehjulet'-snak.
- Det bliver oftere og oftere at nogen dør, men det er jo klart, når man også selv bliver ældre. Men det er virkelig trist at høre, slutter Heick.