De kendte har i årtier trygt taget plads i frisørstolen hos Tage Frandsen, men ikke alle gange er det gået lige heldigt.
Det fortæller Tage Frandsen selv til Ekstra Bladet, der møder kendisfrisøren på Josty på Frederiksberg, hvor han holder stor fest i anledning af sin 75-års fødselsdag.
- Det gjorde jeg til Melodi Grand Prix. Jeg husker ikke årstallet, men det var på Hilda Heick, hvor jeg farvede røde striber på hende, røber Tage Frandsen og fortsætter:
- Det var ikke så godt, det tog mig tre dage at få det ud inden showet.
Ifølge Tage Frandsen var det dog ikke Hilda Heick, som fire gange har stillet op til Melodi Grand Prix, men ham selv, der brokkede sig over de røde striber.
- Hilda hun tog det helt roligt, vi fik det jo ud inden Grand Prix skulle være, så alt gik godt, fortæller Tage Frandsen.
Vildeste oplevelse
Frandsen har været de kendtes frisør siden begyndelsen af 80’erne. Den vildeste oplevelse i karrieren fandt dog sted allerede i de tidlige år - ret præcist i 1983, hvor han stod for at gøre Janni Spies klar til sit bryllup med Simon Spies.
- Det var stort, og der var jeg meget nervøs. Jeg var også meget ung. Det er faktisk 40 år siden i år, at hun blev gift med Simon, og jeg har arbejdet med hende siden, fortæller kendisfrisøren.
Janni Spies blev i en alder af 21 år gift med den dengang 61-årige rejsebureaudirektør Simon Spies og arvede efter hans død i 1984 hans firma og drev det videre indtil 1996, hvor det blev solgt til britiske Airtours plc. Janni har endnu ikke kommenteret det væld af anklager, der blev præsenteret i DR-dokumentarserien 'Spies og morgenbolledamerne'.
Janni Spies har været gift med Simon Spies, der kom på alles læber efter DR-dokumentaren 'Simon Spies og morgenbolledamerne'. Janni Spies har dog stadig ikke tænkt sig at forholde sig til dokumentaren og anklagerne imod manden hun arvede millioner fra