Du kan her rette dine indstillinger for, om vi må sætte cookies og bruge persondata.
Rapportér annonce
Du har mulighed for at rapportere denne annonce til annonceafdelingen på Ekstra Bladet, hvis du enten finder annoncen upassende eller at annonceringen er ulovlig.
Vær opmærksom på at du er i gang med at anmelde en annonce som værende ulovlig, er du sikker på du vil fortsætte? (En ulovlig annonce overtræder gældende lovgivning, læs mere her)
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi har flere retningslinjer for annoncering på Ekstra Bladet, som skal overholdes, og hvis vi finder at annoncøren ikke har overholdt disse, vil de blive frataget muligheden for at annoncere på Ekstra Bladet fremadrettet. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor, så vi kan få lokaliseret annoncen og tjekket op på om vores retningslinjer overholdes.
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi vil gerne høre din begrundelse for din anmeldelse, så vi kan undersøge annoncen, da vi tager alle indsendte anmeldelser alvorligt. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar nedenfor.
Din begrundelse skal som minimum bestå af 30 tegn
Tak for din henvendelse
Din anmeldelse er nu afsluttet. Tak fordi du bidrager til EB.dk.Annoncerne på EB.dk er en essentiel indtægtskilde, som sørger for at Ekstra Bladet hver dag kan udkomme, og holde danskerne oplyste om hvad der foregår rundt omkring i verden.
Fejl
Der skete en fejl med afsendelsen af rapporteringen.
Springer ofte til med kort varsel: vikaren fra himlen
Henrik Koefoed er en stjerne på mange planer – f.eks. overtog han en rolle efter blot halvanden dags indlæring
Henrik Koefoed er ikke klar til folkepensionen. Foto:
Jonathan Damslund
Annonce:
Følger UnderholdningFølg Underholdning
Følger Danske kendteFølg Danske kendte
Det er ikke alle forundt at kunne lære en masse udenad på nul komma dut.
Det kan Henrik Koefoed - foruden en masse andet - og det gør ham til vikaren fra himlen.
Henrik Koefoed er en erfaren og mangesidig skuespiller, som altid høster roser. Foto: Jonathan Damslund
Hvis man ikke går meget i teatret, har man måske set ham i den sidste Olsen Banden-film, ’Olsen Bandens sidste stik’, eller i ’Krummerne’ - eller også har man grædt af grin, når han med drengene synger ’fisse’ firstemmig som Yassirfir Dosirfem i ’Ørkenens Sønner’.
Manden er en erfaren og mangesidig skuespiller, som altid høster roser.
Løb nøgen rundt
Rollen som Mozarts banemand i ’Amadeus’ er en drømmerolle for mange skuespillere, men Henrik Koefoed spiller den med en elegance og en tragikomik, der er giver en smukt billede af den fantastiske Antonio Salieri.
Henrik Koefoed kan efterhånden godt mærke, når knæene knirker. Foto: Jonathan Damslund
- I forestillingen skal jeg i en forførelsesscene forestille at være 31 år, så jeg går en del i træningscenter, for det nytter jo ikke, at jeg skal ’kravle op’ fra en knælende stilling, griner han og tilføjer:
- Men ærlig talt så knirker og klikker det lidt i knæene, når jeg rejser mig.
Bortset fra at håret er begyndt at blive lidt gråt i kanten, så fremstår Koefoed som en ungdommelig herre.
Splitter ’Hans Jørgen’ Det kunne være forklaringen på, at legekammeraterne fra 'Ørkenens Sønner' fik pudset Koefoed på at være ham, der for nogle år siden skulle rende splitter ’Hans Jørgen’ rundt - et stunt, Koefoed ikke mener skal gentages.
- Arhh. Nu er det jo ikke sådan, at jeg ikke kan mærke, at jeg ikke er 27 år længere. Ikke at jeg er syg eller affældig, men jeg er da begyndt at bruge læsebriller, afslører han.
Henrik Koefoed har været færdiguddannet i 43 år, og i den tid har han kun fået dagpenge en gang i en sommerperiode.
- Jeg har været heldig altid at være på det rette sted på det rette tidspunkt. Og hvis der ikke lige har været de fede roller, har jeg lagt stemmer til tegnefilm eller indlæst lydbøger. I hvert fald har jeg igennem alle årene tjent nok til, at min kone kunne gå hjemme, og det har fungeret rigtig godt i min familie. Og så har jeg desuden haft en god kassekredit, siger han skraldgrinende.
I øvrigt er det Karen-Lise Mynsters ’skyld’, at han blev skuespiller.
- Oprindelig gik jeg på musikkonservatoriet og havde forskellige job på Aalborg Teater. Her mødte jeg Karen-Lise og begyndte at akkompagnere hende til job ude i byen. Så som tak for, at det gik så godt, tilbød hun at læse med mig, så jeg kunne komme ind på en teaterskole. Og det lykkedes, må man sige.
Siden midten af januar har han haft gang i den mere klassiske humor i rollen som Antonio Salieri - manden, der af lutter jalousi tog livet af Mozart - i forestillingen ’Amadeus’ på Det Kongelige Teaters gamle scene.
Også her er han vikaren fra himlen, idet al pr-materialet viser, at en anden skulle have haft den hovedrolle.
Annonce:
Sprang til - Det er rigtigt, at rollen var tiltænkt Søren Sætter-Lassen, men da jeg blev ringet op og spurgt, sprang jeg til med det samme. Det er en skøn forestilling, og da jeg har spillet rollen før, tænkte jeg, at det nok var overkommeligt at lære den.
Henrik Koefoed har tidligere haft rollen som Salieri. Foto: Jonathan Damslund
Henrik Koefoed er 67 år, men ligner bestemt ikke en mand, der er på vej ud i folkepensionen. Det er han så heller ikke, for der er mange flere roller gemt i ham - og en ny omgang med drengene i 'Ørkenens Sønner' senere på året.
Med vanlig elegance har det nye show, der har premiere til efteråret, fået den iøjnefaldende titel ’Med fingeren på pølsen’.
Blå Bog
Navn: Henrik Koefoed Jensen
Født: 25. november 1955 i Kalvehave
Forældre: Paul Jensen, Grethe Koefoed Jensen
Gift: Helle Susanne Rosenørn (g. 1986)
Børn: To børn - Cathrine og Kristian - samt tre børnebørn
Uddannelse: Oprindeligt studerede han trombone ved Nordjysk Musikkonservatorium. Men blev siden (1977) uddannet ved Statens Teaterskole
Teater: Et utal af roller – blandt andet ’Én tjener og to herrer’, ’Don Ranudo’, ’Nero’, ’Der var engang’, ’Den vægelsindede’, ’Onkel Vanja’, ’Farvel Thomas’ og ’Regnormenes liv’
Tv-serier: Blandt andet ’Mor er major’, ’Taxa’, ’Edderkoppen’, ’Rejseholdet’, ’Nikolaj og Julie’ og ’Krøniken’. Hertil kommer julekalenderne ’Nissebanden i Grønland’, ’Jul i Juleland’, ’Hallo det er jul’, ’Krummernes Jul’, ’Julestjerner’ og ’Tinka og Sjælens Spejl’
Hæder: Blandt andet modtog han i 2019 ’Årets Dirch’ ved Revyernes Revy
Sildesalat: Ridder af første grad af Dannebrog
Men der har været flere vikariater i Koefoeds karriere. Han kalder sig selv heldig, fordi han evner at spænde så vidt, at han kan træde til, når nogen bliver syge, både i Cirkusrevyen og på Det Kongelige Teater.
Vikar for Ulf - Da jeg skulle vikariere for Ulf Pilgaard, fordi han blev syg midt i sæsonen, fik jeg halvandet døgn til at lære hans tekster og sange, og da jeg tog handsken op, var det bare med at komme i gang med at lære udenad, fortæller Koefoed.
Henrik Koefoed læste en rolle op på halvanden dag, og er god til vikariater - bl.a. ’Fanny og Alexander’ og ’Lulu’ på Det Kongelige Teater, og Koefoed er faktisk ret stolt over, at han også kan bruges på den måde. Foto: Jonathan Damslund
Annonce:
Heldigvis var Henrik og fru Helles yngste datter hjemme, idet hun med sit brækkede ben ikke kunne komme op på femte sal, hvor hun normalt holdt til. Så datteren terpede med sin far i en uendelighed, til han kunne sine ting.
- Jeg havde naturligvis suffløren i øresneglen, men publikum gider jo ikke høre mig lyde som en, der gentager noget oplæsning, så det gælder om at abstrahere, og Carl Erik Sørensens tekster er ofte både snurrige og skæve. Men det gik, og publikum var med mig hele vejen - selv om de måske inderst inde var skuffede over, at det var Henrik Koefoed og ikke Ulf Pilgaard, de så på scenen, fortæller han.
Henrik Koefoed læste oprindeligt på Nordjyllands Musikkonservatorium. Foto: Jonathan Damslund
Sussi følte allerede, at hun havde sagt farvel til Leo. Hør klip fra et interview med de to, der blev optaget i forrige uge, i 'Der er brev' herunder eller i din podcast-app.