Graviditeten bliver også kaldt 'den søde ventetid'. En fuldkommen sød tid, er det dog ikke for alle. TV3-værten Helle Smidstrup fortæller nu i et interview med Alt for damerne, at begge hendes graviditeter var påvirket af helbredsproblemer.
Helle Smidstrup har to døtre på henholdsvis fem og ni år samt to bonusdøtre på 11 og 13.
Tv-værten havde under sin anden graviditet døjet med vejrtrækningsproblemer og ømhed i det ene ben, men havde tænkt, at det bare almindelige følger af graviditeten. Til et kontrolbesøg ved lægen blev det dog pludseligt klart, at der var noget der ikke var, som det burde være.
En stor forskrækkelse
Helle Smidstrup forklarede sine symptomer lægen og fik herefter konstateret en stor blodprop i den ene lunge.
- Det var en rimelig stor forskrækkelse, at jeg pludselig havde en stor blodprop i lungen, samtidig med at jeg havde et barn i maven. Det var ret voldsomt, fortæller tv-værten til Alt for damerne.
Heller ikke de den første graviditet gik helt som planlagt. Her fik hun konstateret en svangerskabsforgiftning. En forgiftning, der ses hos to procent af alle gravide.
Der er drama i det engelske kongehus forud for kroningen af kong Charles. Hør om skandalerne i det engelske kongehus i 'Der er brev' herunder eller i din podcast-app