- Nu kan Hendes Majestæt dronningen godt finde pudsekluden frem. Nu synes jeg, at jeg fortjener Elefantordenen, lyder det fra Zentropa-boss, Peter Aalbæk Jensen.
- Det er fjerde gang, vi er nomineret til en Oscar. Og det er ligesom med sex: Det bliver bedre og bedre med alderen.
- Sidste år udnævne Dansk Film Institut os til et kriminelt og korrupt foretagende, men med den her nominering beviser vi, at vi kan levere kvalitet, og at beskyldningerne fra DFI ikke passer. Vi er her fandme, og vi bliver her, siger Peter Aalbæk med henblik på den store bilagskrig, der kørte mellem Det Danske Filminstitut og Zentropa-bossen Peter Aalbæk sidste år.
Bilagskrigen begyndte, da DFIs direktør, Henrik Bo Nielsen, satte en revision af regnskabet bag Zentropa-filmen 'Antichrist' i gang. Han mente, at det var behæftet med en række fejl.
Peter Aalbæk har dog også masser af roser til sine medarbejdere og siger:
- Stort tillykke til Thomas Vinterberg og skuespillerne. Og Sisse længe leve. Nu skal der drikkes champagne, lød det fra 'Ålen' til 'Jagtens' filmproducer Sisse Graum Jørgensen. .
Fjerde Oscar-nominering
Og filmproduceren Sisse Graum Jørgensen er lige så begejstret over 'Jagtens' Oscar-nominering.
- Nu deltager vi i finalen i verdenmesterskabet i film. Det er stort. 'Jagten' er udvalgt ud af 77 film fra 77 lande. Og i hvert enkelt land, har der også været et udskillesesløb. Det er bare så fornemt. Vi er kommet igennem et utroligt nåleøje. Det er bare så fantastisk, siger Sisse Graum, der kan prale af, at det nu er den fjerde film, hun har fået Oscar-nomineret.
Hun har nemlig også produceret de Oscar-nominerede film, Susanne Biers 'Efter brylluppet' og Nikolac Arcels 'En Kongelig Affære'. Og selvfølgelig stod hun også bad Susanne Biers film 'Hævnen', der endte med at vinde en Oscar i 2011.