Oscar 2015: Og de nominerede er...

Her kan du se hele listen med de nominerede til årets Oscar-uddeling

Se filmanmelder Henrik Queitsch og Oscar-ekspert Søren Langelund vurdere de største Oscar-overraskelser

Herover kan du se filmanmelder Henrik Queitsch og Oscar-ekspert Søren Langelund vurdere de største Oscar-overraskelser
_________________________________________________________________________

De nominerede til årets uddeling af Oscar-statuetter er netop at blive afsløret i verdens filmby nummer ét, Hollywood.

I kampen om den mest prestigefyldte statuette, den for bedste film, kommer kampen til at stå mellem 'American Sniper', 'The Imitation Game', 'Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)', 'Selma', 'Boyhood', 'The Theory Of Everything', 'The Grand Budapest Hotel' og 'Whiplash'.

Filmen 'Boyhood' forudses fra flere sider gode chancer for at løbe af med sejren. Ifølge Ritzau skriver hjemmesiden oddschecker.com, at samtlige bookmakere har filmen som storfavorit til prisen som bedste film - og desuden også til prisen for bedste instruktion.

Susanne Bier: Mine film skal stille spørgsmål

Flere medier og kommentatorer havde desuden havde desuden spået, at Jennifer Aniston i år ville blive nomineret som årets bedste skuespillerinde for sin rolle i 'Cake'. Det skete dog ikke. I stedet er hendes kollegaer Marion Cotillard, Felicity Jones, Julianne Moore, Rosamund Pike og Reese Witherspoon blevet nomineret.

Ingen danske film er i år nomineret. Nils Malmros' 'Sorg og glæde' var indstillet fra dansk side, men blev allerede sorteret fra i januar af Det Amerikanske Filmakademi.

Lidt dansk: Lego-filmen nomineret til Oscar

Oscar-statuetterne, vel nok verdens mest prestigefyldte filmpris, bliver uddelt den 22. februar.

Prisshowets vært vil være Neil Patrick Harris, som især er kendt for sin rolle som den pigeglade Barney i serien 'How I met Your Mother'.

I alt bliver der uddelt priser i 24 kategorier - blandt andet bedste film, bedste skuespiller, bedste skuespillerinde, bedste instruktion og så videre.

Herunder kan du se nomineringerne:

Bedste film

'American Sniper'

'The Imitation Game'

'Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)'

'Selma'

'Boyhood'

'The Theory Of Everything'

'The Grand Budapest Hotel'

'Whiplash'

 

Bedste instruktion

Wes Anderson, 'The Grand Budapest Hotel'

Alejandro González Iñárritu, 'Birdman'

Richard Linklater, 'Boyhood'

Bennett Miller, 'Foxcatcher'

Morten Tyldum, 'The Imitation Game'

 

Bedste skuespillerinde i en hovedrolle

Marion Cotillard, 'Two Days, One Night'

Felicity Jones, 'The Theory of Everything'

Julianne Moore, 'Still Alice'

Rosamund Pike, 'Gone Girl'

Reese Witherspoon, 'Wild'

 

Bedste skuespiller i en hovedrolle

Steve Carell, 'Foxcatcher'

Bradley Cooper, 'American Sniper'

Benedict Cumberbatch, 'The Imitation Game'

Michael Keaton, 'Birdman'

Eddie Redmayne, 'The Theory of Everything'

 

Bedste skuespillerinde i en birolle

Patricia Arquette, 'Boyhood'

Laura Dern, 'Wild'

Keira Knightley, 'The Imitation Game'

Emma Stone, 'Birdman'

Meryl Streep, 'Into the Woods'

 

Bedste skuespiller i en birolle

Robert Duvall, 'The Judge'

Ethan Hawke, 'Boyhood'

Edward Norton, 'Birdman'

Mark Ruffalo, 'Foxcatcher'

J.K. Simmons, 'Whiplash'

 

Bedste manuskript baseret på en bog

Paul Thomas Anderson, 'Inherent Vice'

Damien Chazelle, 'Whiplash"

Jason Hall, 'American Sniper'

Anthony McCarten, 'The Theory of Everything'

Graham Moore, 'The Imitation Game'

 

Bedste originale manuskript

Wes Anderson and Hugo Guinness, 'The Grand Budapest Hotel'

Dan Futterman and E. Max Frye, 'Foxcatcher'

Dan Gilroy, 'Nightcrawler'

Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, 'Birdman'

Richard Linklater, 'Boyhood'

 

Bedste udenlandske film

'Leviathan'

'Ida'

'Tangerines'

'Timbuktu'

'Wild Tales'

 

Bedste dokumentar

'CITIZENFOUR'

'Finding Vivian Maier'

'Last Days in Vietnam'

'The Salt in the Earth'

'Virunga'

 

Bedste animationsfilm

'Big Hero 6'

'The Boxtrolls'

'How to Train Your Dragon 2'

'Song of the Sea'

'The Tale of The Princess Kaguya'

 

Bedste filmklipning

'American Sniper'

'Boyhood'

'The Grand Budapest Hotel'

'The Imitation Game'

'Whiplash'

 

Bedste filmsang

'Everything is Awesome' fra 'The LEGO Movie' (skrevet af Shawn Patterson)

'Glory' fra 'Selma' (skrevet af Common og John Legend)

'Grateful' fra 'Beyond The Lights' (skrevet af Diane Warren)

'I'm Not Gonna Miss You' fra 'Glen Campbell... I'll Be Me' (skrevet af GlenCampbell og Julian Raymond)

'Lost Stars' fra 'Begin Again' (skrevet af Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley og Nick Southwood)

 

Bedste filmmusik

Alexandre Desplat, 'The Grand Budapest Hotel'

Alexandre Desplat, 'The Imitation Game'

Johann Johannsson, 'The Theory of Everything'

Gary Yershon, 'Mr. Turner'

Hans Zimmer, 'Interstellar'

 

Bedste filmfotograf

Roger Deakins, 'Unbroken'

Emmanuel Lubezki, 'Birdman'

Dick Pope, 'Mr. Turner'

Robert Yeoman, 'The Grand Budapest Hotel'

Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski, 'Ida'

 

Bedste kostumer

The Grand Budapest Hotel'

'Inherent Vice'

'Into the Woods'

'Maleficent'

'Mr. Turner'

 

Bedste makeup og hår

'Foxcatcher'

'The Grand Budapest Hotel'

'Guardians of the Galaxy'

 

Bedste scenografi

'The Grand Budapest Hotel'

'The Imitation Game'

'Interstellar'

'Into the Woods'

'Mr. Turner'

 

Bedste lyddesign

'American Sniper'

'Birdman'

'The Hobbit: The Battle of the Five Armies'

'Interstellar'

'Unbroken'

 

Bedste lydmix

'American Sniper'

'Birdman'

'Interstellar'

'Unbroken'

'Whiplash'

 

Bedste visuelle effekter

'Captain America: The Winter Soldier'

'Dawn of the Planet of the Apes'

'Guardians of the Galaxy'

'Interstellar'

'X-Men: Days of Future Past'

 

Bedste kortfilm

'Aya'

'Boogaloo and Graham'

'Butter Lamp'

'Parvaneh'

'The Phone Call'

 

Bedste animerede kortfilm

'The Bigger Picture'

'The Dam Keeper'

'Feast'

'Me and My Moulton'

'A Single Life'

 

Bedste korte dokumentar

'Crisis Hotline: Veterans Press 1'

'Joanna'

'Our Curse'

'The Reaper'

'White Earth'