Tidligere onsdag meddelte medarbejderne på TV 2's nyhedsafdeling, at de nedlagde arbejdet i protest mod et varsel fra ledelsen, om at 50 fyringer er på vej.
Onsdag aften er situationen yderligere spidset til, erfarer både Ekstra Bladet og fagbladet Journalisten på baggrund af flere kilder.
Grundet en teknisk fejl har flere ledende medarbejdere på TV 2 nemlig angiveligt kunnet følge det faglige møde, der blev afholdt onsdag eftermiddag, og som ellers er strengt fortroligt.
Læs også: Strejken fortsætter: TV 2-ansatte føler sig snydt
Over for Ekstra Bladet bekræfter hovedtillidsrepræsentant på TV 2, Lennart Steen, at man har en mistanke om, at chefer kan have fulgt mødet.
- Hvis det viser sig at være sandt, så er det totalt ødelæggende for den forhandlingssituation, vi er i, siger han og understreger:
- Medarbejderne føler sig i forvejen svigtet, og hvis der er chefer, som føler sig fristet til at overvåge vores møde for at få stillet deres nysgerrighed, er det langt over grænsen og meget forstyrrende for et hvert forsøg på at løse denne her konflikt. De må simpelthen besinde sig.
Meget beklageligt
Over for Journalisten bekræfter TV 2's kommunikationsafdeling, at der har været tale om en teknisk fejl, da man skulle koble TV 2's afdeling på Teglholmen i København og TV 2's afdeling på Kvægtorvet i Odense.
Man kalder over for fagbladet fejlen for 'beklagelig'.
'Vi respekterer altid et fagligt møde, vi selv har givet tilladelse til. Det er en meget beklagelig teknisk fejl, som kommer på et kritisk tidspunkt. Det er jeg godt nok ked af. Tillid er altafgørende', lyder det i en skriftlig udtalelse fra Ulla Pors, som er nyhedsdirektør på TV 2, til Journalisten.
Arbejdsnedlæggelsen på TV 2 er indtil videre frem til 9.30 torsdag formiddag. hvor der igen er indkaldt til fagligt møde.