Annonce:
Annonce:

Prins Henrik hitter fra det hinsides

Der er godt salg i både prinsens selvbiografi og hans vin efter hans død

Prins Henrik var i sit es, når han opholdt sig på vinslottet Château de Cayx. Nu vil mange danskere have fingre i hans vin. Foto: AP
Prins Henrik var i sit es, når han opholdt sig på vinslottet Château de Cayx. Nu vil mange danskere have fingre i hans vin. Foto: AP
Annonce:
Følg Underholdning
Følg Kongelige

Det er lidt over en måned siden, at den 83-årige prins Henrik sov ind på Fredensborg Slot. Og siden er det som om, at danskerne bare ikke kan få nok af den farverige franskmand.

Kort efter nyheden om hans død meldte den danske importør af hans vine Château de Cayx om alt udsolgt, da danske vin- og Henrik-entusiaster hamstrede de dybrøde dråber i en sjælden set hast.

Faktisk var der tale om en 15. dobling af salget på to dage, fortæller Lars Benmouyal, marketingchef for H. J. Vine, til Ekstra Bladet.

- Det var meget voldsomt. Vi havde slet ikke set den komme, det må vi blankt erkende. Efter et par dage havde vi ikke dråbe tilbage på lager, forklarer han og tilføjer, at han ikke ønsker ikke at oplyse specifikke tal af konkurrencehensyn.

Vinmarkerne omkring Château de Cayx nær Cahors. Foto: AP
Vinmarkerne omkring Château de Cayx nær Cahors. Foto: AP

Især kædens butikker i Jylland og på Fyn fik særlig travlt.

Annonce:

- De har jo ikke mulighed for at se kisten, så mange ønskede nok at hylde prins Henrik på en anden måde ved at smage på hans vin, så butikkerne blev bestormet af kunder, konstaterer han.

Prins Henriks vin er nu igen tilgængelig og en særlig magnumflaske Les Aquarelles de Majeste med en etiket malet af dronning Margrethe er netop kommet i handlen.

Nyt oplag allerede udsolgt
Også prins Henriks otte år gamle selvbiografi 'Enegænger' skrevet af DR-journalisten Stéphanie Surrugue har så at sige fået nyt liv.

Bogen var udsolgt, da prins Henrik blev syg i januar, så forlaget besluttede i samarbejde med Surrugue at lave et nyt oplag med et nyt forord.

Det nye, sjette oplag kom i handlen 9. marts og er allerede udsolgt.

- Jeg tror aldrig, vi har prøvet det før nu, fortæller Charlotte Weiss, der er forlagschef på Politikens Forlag, om bogens pludselige popularitet.

- Det skyldes nok, at bogen er noget særligt og giver et anderledes billede af prinsen, vurderer hun.

'Enegænger' udkom i 2010. Foto: PR
'Enegænger' udkom i 2010. Foto: PR
 

Annonce:

- Det var som om hele biografigenren fik et boost med den bog. Det var en anden måde at skrive en biografi på – og måske især en royal biografi, tilføjer hun.

Charlotte Weiss er ikke meget for at tale om salgstal, men...

- Jeg kan godt afsløre, at vi har solgt mere end 5000 efter hans død. Det er rigtig mange og rigtig hurtigt, slår hun fast.

Et syvende oplag er nu på vej - sammen med en e-bogsudgave af bogen, der ventes i handlen om en måneds tid.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Ubegrænset Sport
Ekstra Bladet
Så løber du aldrig tør
79
,-
/md.

DAGENS EB+

Annonce:
Selv ikke en prins kan få det hele
Annonce:
Annonce:

Mystisk mordkomplot

Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Annonce: