Den britiske prinsesse Diana døde den 31. august 1997. Og i dag diskuteres det stadig ivrigt, om hun blev myrdet i tunnellen i Paris eller om der var tale om en tragisk bil-ulykke, da hun sammen med sin kæreste Dodi al-Fayed og deres chauffør forsøgte at flygte fra en flok nysgerrige fotografer.
Politiet vil ikke åbne Diana-sagen
Britisk SAS-soldat: Diana blev myrdet
En ting er dog helt sikkert. Diana tilbragte sommeren 1997 sammen med sine to sønner og kæresten Dodi al Fayed i pragt-villaen 'Castle St. Therese' ved den franske riviera. Og dette luksuriøse bygningsværk, der blev prinsesse Dianas sidste kærligheds-rede, er nu sat til salg for den svimlende sum af hele 95 millioner euro, der svarer til 707 millioner kroner.
Diana dør aldrig: Den uskyldige adelspige blev hoffets skræk
Villaen eller måske nærmere betegnet slottet, der ligger ved den franske riviera tilhører Dodis far, multimillionæren Mohamed al-Fayed, der nu vil sælge sin fashionable ejendom, fordi familien ikke længere bruger den.
Pragt-villaen har blandt andet 7 badeværelser, tre receptioner, svømmebassiner, spa, tennisbaner samt alt, hvad der behøves for at leve et sublimt luksusliv, som man næsten ikke engang kan forestille sig.
Se billeder af Diana og Dodi samt den fashionable ejendom her.
Døende prinsesse Diana vist på film i Cannes
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.