
Og han havde da også noget at takke for. Ved en større fest i Grøften i Tivoli i går fik han nemlig 200.000 kroner af Simon Spies Fonden. Blandt andet for at have spillet Simon Spies på Østre Gasværk.
En forestilling, der gav Anden et helt særligt forhold til fondens stifter:
– Det udviklede sig lidt mærkeligt. Ikke mindst når jeg havde fået et par fadøl, kom han snigende, og jeg begyndte at tale som ham. Flere tidligere morgenbolledamer kom efter forestillingerne hen og bad om mit telefonnummer, så det kan ikke have været helt skævt.
Høje hæle
Anden var ikke den eneste, Janni Kjær hældte penge ud over i går. I alt 15 millioner kroner kom fonden af med, så hun var oppe og nede af scenen i et væk for at overrække endnu en check og endnu en buket blomster.
Mens hendes mand, Christian Kjær, ikke er blevet mindre, siden sidst jeg så ham, så er Janni Kjær til gengæld ikke blevet et gram større. Hendes smalle krop var iført en hvid, plisseret bluse med pufærmer, en sort nederdel og sko med så afsindigt høje hæle, at de kun var få centimeter fra at blive til stylter.
Daisy på ’darnsk’
Langt hovedparten af pengene gik til medicinsk forskning og diverse kulturelle projekter. Blandt andet til en film, som dronning Margrethe både skal lave scenografi og decoupager til samt indtale på engelsk og dansk – eller ’darnsk’, som majestæten nok vil formulere det.
Men der var også 150.000 kroner til Grethe Sønck som tak for mange års livsglæde.
– På torsdag er det 61 år siden, jeg debuterede. Jeg er glad for, at jeg fik lov til at leve så længe, at jeg kunne modtage denne pris, sagde hun glad, mens Birthe Kjær kæmpede med pressefotograferne om at komme til at fotografere.
Idéfattigt
Og Nik & Jay fik 150.000 kroner:
– Vi er meget glade og meget stolte, sagde en meget glad og stolt Nik.
Jeg spurgte Anden, hvad han vil bruge de mange rare penge til.
– Det ved jeg ikke. Det har jeg faktisk ikke tænkt over, svarede han.
Så kunne man måske have givet pengene til mere idérige mennesker, ikke?