Hvor Jacob Riising er, er der godt humør. Det har de danske børn nydt godt af på DR-kanalen Ramasjang i flere år – og hele fire gange til børnenes Melodi Grand Prix, MGP.
Men i år lader den 35-årige skuespiller og tv-vært børnene i stikken. Jacob Riising har nemlig taget springet ind i de voksnes rækker og skal sammen med Louise Wolff være vært ved Dansk Melodi Grand Prix 2014.
Her er Grand Prix-værterne- Jeg har fået for høje tindinger til børne-Grand Prix, siger Jacob Riising, da Ekstra Bladet taler med ham om den nye værtstjans.
Mere sjov og spas
Rammerne til Dansk Melodi Grand Prix er noget mere faste, end når det er børnene står på scenen. Men det håber Jacob Riising, at han kan lave lidt om på i Odense den 8. marts.
- Melodi Grand Prix er en stor traditionsrig folkefest i Danmark. Men jeg vil gerne være med til at brede det lidt ud, så man ikke behøver at være Grand Prix-fan for at synes, at det fedt. Jeg vil meget gerne sparke lidt humor ind i showet, siger han.
- Måske vil Louise trække Grand Prix’et i den helt anden retning – hvad ved jeg. Måske bliver vi rygende uvenner, siger han ironisk.
Medvært i chok
De to værter har ikke haft lejlighed til at fejre deres nye fælles job sammen. Faktisk har de ikke en gang talt sammen, siden de officielt er blevet et makkerpar.
- Louise er ude at rejse. Jeg har skrevet til hende på Facebook, men hun har ikke svaret, så måske er hun i chok, griner han.
Det er tredje år i træk, at Louise Wolff skal guide seerne gennem Grand Prix’et, og hendes rutiner bliver guld værd, erkender Jacob Riising.
- Jeg kommer hjem fra Thailand få dage før showet, så det bliver lidt presset. Men det skal nok gå, lyder det overbevisende.
Hvad med børnene
- På en måde lader du børnene i stikken. Hvad skal der nu ske med dem?
- Ja, hvad med børnene….? Jeg vil da håbe, at jeg kan lokke dem til at se med til de voksnes Grand Prix. På den måde kan man håbe, at de vil se Grand Prix to uger i træk.
Det er Arena Fyn, der er vært ved årets store musikfest. Dansk Melodi Grand Prix 2014 holdes 8. marts, mens børnenes MGP afholdes en uge senere.