Annonce:
Annonce:

Dansker bag Australiens vinder-kandidat

Nicoline Refsing er kvinden bag det australske Grand Prix-show

Dami Im er blandt favoritterne i aften. (Foto: Mogens Flindt)
Dami Im er blandt favoritterne i aften. (Foto: Mogens Flindt)
Annonce:
Følg Underholdning
Følg Event & Kultur

STOCKHOLM (Ekstra Bladet): Det kan godt være, at der ikke er nogle danskere med på scenen, når der i aften sendes Eurovision Song Contest direkte fra Globen i Stockholm.

Ny dansk Grand Prix-fiasko: Lighthouse X ude

Men bag scenen har danske Nicoline Refsing ret stor del i det australske bidrag, der er blandt de absolutte favoritter til at vinde sangkonkurrencen.

- Jeg er det, der hedder creative director. Og rent praktisk har jeg været med til at skabe hele det australske show med Dami Im. Alt det man ser på scenen, siger hun til Ekstra Bladet.

Nicoline Refsing håber på, at det lykkes Australien at vinde i aften. (Foto: Pernille Christensen)
Nicoline Refsing håber på, at det lykkes Australien at vinde i aften. (Foto: Pernille Christensen)
 

- Jeg har blandt andet været med til at skabe historien, fra hun sidder på kassen og til sidst står helt fremme på scenen. Fra ensomheden til at folde sid ud som stor stjerne, fortæller Nicoline Refsing om det australske show.

Annonce:

Da Danmark for to år siden var vært ved Eurovision Song Contest, var det hende, der var ansvarlig for alle 37 sange. I år har Nicoline Refsing kun været inde over to - nemlig Italien og altså Australien.

Hos bookmakerne ligger Australien som en af favoritterne. Popslaget i aften kommer formentlig til at stå mellem kronprinsesse Marys hjemland og Rusland.

Alle er enige: Rusland vinder i aften

Skulle Australien gå hen og vinde, rykker hele Eurvision-cirkusset ikke om på den anden side af jorden. I samarbejde med European Broardcasting Union vil australierne finde et passende sted her på kontinentet at holde Grand Prix’et.

 

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Claus Hjort Frederiksen kræver åbenhed – men dørene smækkes i
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

nyt billede

Bagholdet

Annonce:
Annonce: