Tirsdag blev dette års Oscar-nomineringer offentligjort og blandt dem var også den danske kortfilm 'Ivalu'.
'Ivalu' handler om en lillesøsters søgen efter sin forsvundne storesøster Ivalu. Og det er en alvorlig fortælling, der gemmer sig i filmen.
I filmen indflettes der grønlandske myter i en poetisk rejse fuld af minder, der dækker over en barsk virkelighed. Filmen indeholder en fiktiv bearbejdning af de tabuiserede emne incest.
11-årige Mila Heilmann Kreutzmann fra Grønland spiller hovedrollen i kortfilmen og er født i Aarhus. Men hun har boet størstedelen af sit liv i Grønland.
For hende og hendes mor, Paninnguaq Nuunu Heilmann, betyder det også meget, at filmen, der både handler om og foregår på Grønland, får det skulderklap, som en Oscar-nominering er.
Se traileren til den Oscar nominerede film her:
- Det er følelsesladet og meget voldsomt, fordi den viser problemer, der er i Grønland men også overalt i verden, fortæller Paninnguaq Nuunu Heilmann og fortsætter:
- Jeg har ikke selv, set andre film der handler om incest før, så jeg synes det er meget vigtigt, for alle dem der går igennem incest.
Filmen er instrueret af Anders Walter og Pipaluk K. Jørgensen.
Det er også Anders Walter, der har skrevet manuskriptet til filmen på baggrund af den grafiske novelle 'Ivalu'.
Danmark kan juble over tre nomineringer til årets Oscar-uddeling. Ekstra Bladet var med, da de nomineret fik beskeden