Annonce:
Annonce:

Danskere nægter efter kritiseret tiltag: - Det hedder stadig mumie!

På danske museer retter man ikke ind, selvom man har droppet ordet 'mumie' i Storbritannien. Ekstra Bladet har talt med en række museer om problemstillingen, og her afvises det, at man pt. vil gøre som på de britiske øer

Grauballemanden ligger på Moesgaard Museum, og her må man stadig gerne kalde en mumie for en mumie. Foto: Ole Lind/Jyllands Posten
Grauballemanden ligger på Moesgaard Museum, og her må man stadig gerne kalde en mumie for en mumie. Foto: Ole Lind/Jyllands Posten
Annonce:
Følg Underholdning
Følg Livstil

Opdateret/rettelse: Den oprindelige historie fra Daily Mail har siden vist sig at være forkert, idet Reuters skriver, at The British Museum IKKE  sløjfet ordet/betegnelsen 'mumie'. Det fortæller en talsperson for museet til Reuters. Læs mere her).

--------- SPLIT ELEMENT ---------

I Storbritannien har man besluttet at droppe ordet 'mumie' af respekt for den afdøde person, der udgør mumien.

I stedet vil britiske museer fremover kalde det for en mumificeret mand, kvinde, person, barn eller lignende.

Det kan du læse mere om her.

Det har efterfølgende skabt en del debat blandt danskerne på sociale medier i forbindelse med, at der er skrevet om historien herhjemme, men i Danmark skal man ikke frygte, at museerne vil bestemme over vores sprog.

Der er nemlig ingen planer om at droppe mumie-betegnelsen.

Annonce:

Mads Kähler Holst er direktør på Moesgaard, der har en mumie liggende i deres samling, og på det aarhusianske museum er en mumie stadig en mumie.

- Jeg tror ikke, det er noget, der ligger lige for. Det er ikke højt på dagsordenen, siger han til Ekstra Bladet og fortsætter:

- Det er klart, at der sker forandringer i det danske sprog, og vi kigger også på, om vi er ude af takt med tiden, men det er ikke noget, vi går forrest på.

- I alverdens fiktion er mumier jo portrætteret som overnaturlige monstre, kan det ikke underminere de mumificeredes menneskelighed?

- Ej, jeg synes ikke, det er et stort problem, det gør jeg ikke. Det synspunkt er der nogle andre, der må indtage.

Nationalmuseet: 'Ingen konkrete planer'

'For nuværende har vi ingen konkrete planer om at ændre i den del af vores udstilling, hvor mumierne indgår, men det vil naturligvis indgå i vores samlede overvejelser fremadrettet. Vi følger udviklingen internationalt og overvejer løbende, hvordan vi udstiller på bedste vis, også på dette område', udtaler Christian Sune Pedersen, forskningschef for Nyere Tid og Verdens Kulturer på Nationalmuseet, til Ekstra Bladet.

Han fortsætter:

'I alt har vi fem egyptiske mumier udstillet, hvoraf to ligger i kiste, og i alle fem tilfælde oplyses navnet på det individ, der er mumificeret', lyder det.

Ingen forhastede beslutninger
Hos Glyptoteket er man opmærksomme på sagen, men for nu er der heller ingen ændringer i mumie-betegnelsen.

I en mail oplyser forsknings- og samlingschef Rune Frederiksen: 

Annonce:

'På Glyptoteket opdaterer vi løbende formidlingen i vores udstillinger og samlinger. Det gælder bl.a. måden, vi refererer til epoker, betegnelser for sociale klasser, etniske grupper osv. Vi er opmærksomme på brugen af betegnelsen 'mumie', som British Museum har valg at ændre på. Sådanne ændringer eller opdateringer foretages med jævne mellemrum på Glyptoteket og altid efter grundige overvejelser.'

'For det er vigtigt, at ændringerne er gennemtænkte, så den nye betegnelse er korrekt og respektfuld ift. vores nutidige etiske perspektiver, og at den er oplysende hele vejen rundt og ikke giver nye uforudsete formidlingsmæssige udfordringer. Vi træffer ikke forhastede beslutninger i denne sag og kan derfor endnu ikke svare på, hvordan vi fremover kommer til at betegne mumier,' skriver han.

Ser man mange actionfilm, hvor mumier indgå, får man måske en bestemt idé om, hvordan en typisk mumie kan se ud. Men i virkeligheden er de absolut ikke altid ens - her er det f.eks. tre styk fra en kirke i Dublin. PR Foto
Ser man mange actionfilm, hvor mumier indgå, får man måske en bestemt idé om, hvordan en typisk mumie kan se ud. Men i virkeligheden er de absolut ikke altid ens - her er det f.eks. tre styk fra en kirke i Dublin. PR Foto

--------- SPLIT ELEMENT ---------

Bubber var i swingerklub da han optog tv-programmet 'Danmark ifølge Bubber'. Hør ham fortælle om den oplelvelse i 'Der er brev' herunder eller i din podcast-app

Annonce:
Annonce:
Annonce:
BREAKINGBREAKING
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

Annonce:
Pas på ønsker i Venstre - de kan gå i opfyldelse
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

LIGE NU
Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: