Mange danskere huskere den smukke vilde blondine Jessica Lange i film fra begyndelsen af 1980' erne, hvor hun virkelig dominerede spindesiden i Hollywood med præstationer i klassiskere som 'Postbudet ringer altid to gange', 'Tootsie' eller 'Frances'.
I den sidstnævnte film fra 1982 mødte hun sin ægtemand Sam Shepard, som hun har været sammen med i 30 år. Men nu er parret gået officielt fra hinanden. Og de bekræfter begge bruddet via Jessica Langes talsmand, der også melder ud, at den 68-årige Sam Shepard og den 62-årige Jessica Lange faktisk har levet adskilt gennem de sidste par år. Parret har sammen to voksne børn.
LÆS OGSÅ:
Jessica Lange i alvorlig ulykkeJessica Lange har i sin karriere vundet to Oscar-statuetter for sine præstationer i 'Tootsie' og i filmen 'Blue Sky'. Shepard har netop indspillet filmen 'Blackthorn'. Han har i sin karriere også skrevet adskillige film, heriblandt kultfilmen 'Paris, Texas'.