Annonce:
Annonce:

Kvinder elsker frække Dita Von Teese

Burlesque-pigen mener ikke, hendes erotiske dans er et problem - for størstedelen af hendes fans er kvinder

Dita von Teese er en frækkert, men hun beholder tøjet på. (Foto: All Over)
Dita von Teese er en frækkert, men hun beholder tøjet på. (Foto: All Over)
Annonce:
Følg Underholdning
Følg INTL. Kendte

Hele 70 procent af burlesque-danserinden Dita von Teeses fans er kvinder.

Og derfor er der heller ingen grund til, at nogle bliver forargede over hendes shows og mener, at de nedgør kvindekønnet. For kvinderne selv elsker hendes optrædener. Det siger danserinden i hvert fald selv.

LÆS OGSÅ: Oh la la - Dita stripper for Henry

- Jeg har flest kvindelige fans. Når jeg danser mine burlesque-shows, så er 70 procent af publikum kvinder, og de sidste 30 procent er bøsser eller sammen med deres kærester eller koner, fortæller Dita von Teese, der ikke mener, at særligt mange får noget seksuelt ud af at se hende danse.

Ikke objekt
- Derfor synes jeg ikke, man kan sige, at jeg bliver gjort til et objekt, for folk får noget forskelligt ud af showet, siger danserinden til det britiske tv-show 'Loose Women'.

LÆS OGSÅ: Jeg er stripper - ikke exhibitionist

Burlesque markerer sig ved at være en erotisk dans, hvor danserinden smider en del af tøjet - men aldrig det hele.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
En bonus på 300 mio. kr. for at handle el - virkelig!?
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: