X-Men-skuespilleren, Hugh Jackman, blev en helt både offentligt og hjemme, da han lørdag reddede både sine børn og et andet barn fra den livsfarlige understrøm ved Bondi Beach i Australien, skriver Expressen.
På tv-billeder kan man se, hvordan Hollywoodstjernen svømmer ud i den kraftige strøm og får hjælp af en mand til at redde sin datter, som er ved at blive suget til havs.
X-Man: Behandlet for hud-kræft
Bagefter må han ifølge 9 News hjælpe sin søn, Oscar i land.
Det australske medie har talt med den mand, peter Adam, som hjalp Jackman med datteren:
- Jeg hjalp ham med at få datteren op på stranden. Bagefter tog han fat i min arm for at få mig op også. Og derefter begav han sig ud efter sønnen, forklarer han.
Hollywod-stjerne taler ud om traumatisk barndom
9 News oplyser, at også livredderne på Bondi Beach måtte i vandet for at få folk op og i sikkerhed for de kraftige understrømme. TV-billederne viser, hvordan livredderne gå i bådene og blæser i deres fløjter for at få de badendes opmærksomhed.
Hugh Jackman blev sidste år opereret for hudcancer. I følge flere medier er han blevet opereret hele fire gange inden for 18 måneder, og hans læger kan ikke udelukke, at der kommer flere operationer i fremtiden. Canceren er tilsyneladende blevet fremprovokeret på hans næse under indspilningen af 'X-Men - Days of Future Past' på grund af den stærke make up.